Artykuł sponsorowany

Znaki towarowe – procedura międzynarodowa

Znaki towarowe – procedura międzynarodowa

Znak towarowy to oznaczenie, które pozwala odróżnić dany produkt lub usługę od tego oferowanego przez konkurencję. Aby go chronić, znak towarowy trzeba zarejestrować. Na samym początku, warto zastanowić się, jaki obszar ma obejmować ta ochrona. Przedsiębiorca powinien zastrzec znak nie tylko w Polsce, ale także w każdym kraju, w którym prowadzi interesy lub wchodzi z towarem na rynek.   

Międzynarodowy znak towarowy. Na czym to polega?

Objęcie ochroną znaku towarowego danego przedsiębiorstwa za granicą jest możliwe dzięki systemowi madryckiemu. Jest on podstawą międzynarodowego systemu ochrony znaków towarowych. Swoją nazwę zawdzięcza traktatowi madryckiemu, który został podpisany przez wiele państw z całego świata w 1891 r. Rejestracja międzynarodowego znaku towarowego nie polega na zgłoszeniu swojego znaku w każdym z wybranych państw, a rozszerzeniu ochrony uzyskanej poprzez zgłoszenie go w kraju pochodzenia.

Jak zastrzec międzynarodowy znak towarowy?

Z porozumienia madryckiego wynika, że przedsiębiorcy jego krajów członkowskich, mają prawo do zarejestrowania znaku towarowego na terytorium innych krajów za pośrednictwem jednego zgłoszenia. Umowa ta dotyczy krajów UE, większości krajów europejskich, Chin, Rosji, Japonii, USA, czy Australii. Jeśli więc znak towarowy jest już zarejestrowany lub chociaż zgłoszony na terenie RP, można złożyć wniosek do Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie w Szwajcarii. Należy go złożyć za pośrednictwem krajowego urzędu patentowego.

We wniosku musi znaleźć się kopia znaku towarowego, który jest identyczny, jak ten zgłoszony w Urzędzie Patentowym kraju pochodzenia. Usługi i towary, które mają zostać objęte ochroną, muszą być pogrupowane według klasyfikacji nicejskiej. Ponadto, należy także zaznaczyć kraje, na które ma zostać rozszerzona ochrona znaku towarowego.

Ile trwa i ile kosztuje rejestracja międzynarodowego znaku towarowego?

To, ile będzie trwała cała procedura, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ma na to wpływ wybrane terytorium. W jednym kraju może to być 6 miesięcy, a w innym 18. Długość procedury zależy także od błędów w dokumentacji. Te mogą wydłużyć postępowanie nawet o 6 miesięcy. Dlatego przy rejestrowaniu międzynarodowego znaku towarowego, warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego np. z Kancelarii Prawno-Patentowej BELLEPAT.

Jeśli chodzi o koszty, można je oszacować przy pomocy specjalnego kalkulatora opłat. Część z nich to opłaty stałe, które zależą np. od tego czy znak towarowy jest barwny. Wyróżniamy także koszty zależne m.in. od ilości klas lub wskazywanego kraju. Opłaty trzeba uiścić z góry, bez pewności, że proces przebiegnie pomyślnie. Warto więc najpierw przeprowadzić badania zdolności rejestrowej, aby dowiedzieć się, czy znak towarowy ma szansę na ochronę poza granicami kraju.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz