Artykuł sponsorowany

Znaczki o tematyce militarystycznej

Znaczki o tematyce militarystycznej
Filatelistyka to pasja wymagająca wytrwałości, wiedzy oraz zaangażowania. Kolekcjonerzy dbają o oryginalność swoich zbiorów. Znaczki wydawane były z wielu okazji o zasięgu międzynarodowym. Mowa tu o wydarzeniach sportowych i politycznych. Ogromnym zainteresowaniem wciąż cieszą się znaczki o tematyce militarystycznej. W historii świata wiele było wojen i konfliktów, podczas których ukazywały się charakterystyczne dla smutnych czasów znaczki.

Wojny i konflikty

Wiele emisji znaczków związanych jest z dwiema największymi wojnami w historii świata. I mowa tu zarówno o tych, które produkowane były podczas ich trwania, jak i o edycjach specjalnych, które służyć miały upamiętnieniu konkretnych wydarzeń. Chodzi tu przede wszystkim o największe bitwy wielkich konfliktów. Opowiedzenia swojej historii na znaczkach doczekała się bitwa nad Sommą oraz bitwa pod Tannenbergiem. Są to starcia zbrojne z okresu pierwszej wojny światowej. Jeszcze więcej bitew upamiętnionych jest na znaczkach z okresu drugiej. Bitwa o Stalingrad, oblężenie Leningradu, wojna na Pacyfiku, lądowanie aliantów w Normandii były ważne.  Jednak szczególne miejsca w sercach filatelistów zajmują znaczki z wizerunkiem polskiego żołnierza na polach bitew wojny obronnej 1939 r. oraz walk pod Narwikiem,  o Tobruk, w bitwie o Anglię, pod Monte Cassino, pod Falaise czy wreszcie pod Arnhem. Pamiętamy oczywiście o walkach żołnierzy Polski Podziemnej w okupowanej Polsce. Bestialska napaść wojsk niemieckich na polskie granice spowodowała, że żołnierze stali się bohaterami całego narodu.

Każdy, kto chciałby połączyć pasję filatelistyczną z zamiłowaniem do historii, szczególnie tej związanej z konfliktami zbrojnymi, powinien zostać członkiem jednego z kół. Mowa tu o organizacjach takich jak Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Józefa Sudakiewicza przy Politechnice Koszalińskiej , które swoją działalność zaczynało właśnie od krajowej wystawy poświęconej wizerunkowi polskich żołnierzy podczas drugiej wojny światowej. Członkowie koła na pewno pomogą i doradzą wszystkim początkującym, na co powinni zwrócić swoją uwagę przy zbieraniu konkretnych znaczków. Koło filatelistyczne słynie również ze swojej działalności historycznej. O czym konkretnie mowa?



Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Józefa Sudakiewicza przy Politechnice Koszalińskiej

Filateliści słyną przede wszystkim z upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych związanych z upamiętnieniem życia osób, które musiały przeżywać piekło niemieckich obozów jenieckich. Organizowane są różnego rodzaju wystawy, które mają zachęcić wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z losem ofiar obozów w Dobiegniewie oraz Podborsku.

Wspólnie z konferencjami naukowymi organizowane są pokazy i wystawy, prezentujące kolekcje , które są własnością naszego koła, jego członków, czy zaprzyjaźnionych z nami filatelistów z innych kół. Na własne oczy można zobaczyć różne dokumenty, zdjęcia, przesyłki z frontu oraz z obozów jenieckich. To bardzo ciekawy sposób na upamiętnienie wszystkich ofiar naszej  nie zapomnianej historii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz