Materiał Partnera

Znaczenie regularnych szczepień psów

Znaczenie regularnych szczepień psów

Nasi czworonożni przyjaciele wymagają należytej opieki. Nie wystarczy polecana karma i codzienne spacery. Musimy także zadbać o nasze psy pod względem medycznym. Jak? Stawiając się na regularne szczepienia, które uchronią je przed niebezpiecznymi dla ich zdrowia chorobami. Ale nie tylko – szczepienia mają znaczenie także dla właściciela zwierzaka. Dlaczego?

Brak aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie to duże kłopoty

Regularne szczepienia są szczególnie istotne w przypadku wścieklizny. Jeśli pominiemy wizytę u weterynarza, a nasz pies kogoś pogryzie, możemy mieć ogromne problemy. Szczepienie przeciwko wściekliźnie podaje się szczeniętom od 2 do maksymalnie 5 miesiąca życia. Działa przez rok, chociaż niektórzy producenci mówią o trzyletnim okresie ważności. Nawet kilkudniowe opóźnienie będzie traktowane rygorystycznie – mówi nasz rozmówca z Gabinetu weterynajnego Piła. Pies trafia na obserwację, jego właściciel zaś – otrzymuje mandat, może nawet ponieść odpowiedzialność karną.

Inne szczepienia są równie istotne

Ale nie tylko szczepienie zabezpieczające przed groźną wścieklizną jest istotne w przypadku naszych czworonogów. Podczas wizyty weterynarz poinformuje nas o kalendarzu szczepień, którego należy przestrzegać, jeśli chcemy, aby nasz psiak nie chorował. Podstawowy cykl szczepień chroni przed nosówką, parwowirozą, a także leptospirozą, wirusowym zapaleniem wątroby oraz kaszlem kennelowym. Szczepienia te wykonuje się ok. 9 bądź 10 tygodnia życia. W 12, maksymalnie 14 tygodniu, powtarza się zestaw szczepień, dodając szczepienie przeciwko koronowirozie. Kolejny cykl zastrzyków należy wykonać po upływie roku bądź zgodnie z zaleceniem weterynarza.

Kiedy poczekać ze szczepieniem?

Ze szczepieniem psa należy poczekać, kiedy nas psiak cierpi na choroby, które nie są przewlekłymi dolegliwościami. Nie można również podawać szczepień szczeniąt mającym mniej niż 6 tygodni oraz kiedy suka jest w ciąży. 10 dni przed szczepieniem obowiązkowe jest odrobaczenie psa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz