Artykuł sponsorowany

Znaczenie materiału brukarskiego w budowie nawierzchni

Znaczenie materiału brukarskiego w budowie nawierzchni

Brukarstwo jest profesją, która przeżywa renesans, zarówno wśród klientów, jak i młodych adeptów tego zawodu. Coraz więcej osób pragnie mieć posadzkę, która będzie nie tylko trwała, ale też estetyczna. Niejednokrotnie inwestorzy decydują się na wykorzystanie kostki brukowej imitującej wyglądem tzw. “kocie łby”. Są one elementem szerszego trendu aranżacji krajobrazu na podobieństwo tych, które kojarzą się z uliczkami na starych miastach.

Bruk w drogach dojazdowych

Dobranie odpowiedniego materiału brukarskiego ma duże znaczenie szczególnie w miejscach charakteryzujących się dużym obciążeniem ruchu. Usługi brukarskie mają nieprawdopodobne znaczenie podczas budowy dróg dojazdowych. Często od ich stanu zależy również dobranie i montaż odpowiedniej bramy, a przez to komfort parkowania oraz wjeżdżania na posesję. Tutaj ważna jest precyzja oraz uzyskanie wyrównanej powierzchni, podkreślają pracownicy firmy KamilBud. Często do budowy chodnika przed garażem wykorzystywane są bardziej szlachetne materiały jak kostka granitowa, które pozwalają uzyskać bardziej wyrównaną powierzchnię, lecz nie nadają się do budowy mocniej eksploatowanych dróg. 

Dobór grubości kostki brukowej

W zależności od ciężaru pojazdów poruszających się po nawierzchni kostka brukowa będzie różnić się przede wszystkim grubością. Ta przeznaczona do ruchu pieszego może mieć około 4-6 cm grubości. W wypadku samochodów osobowych, które ograniczają się do nieszczególnie nasilonego ruchu, grubość materiału powinna wynosić od 6 do 8 cm. Budowa drogi dojazdowej na potrzeby ciężkich pojazdów oraz aut dostawczych wymaga zastosowania kostki brukowej o grubości 10 cm.

Dobór konstrukcji brukowej ze względu na stopień eksploatacji


Należy także podkreślić, że podczas projektu nawierzchni drogi, która będzie eksploatowana przez pojazdy o znacznych rozmiarach, powinny odbyć się badania geotechniczne oraz geodezyjne, które pozwolą dopasować projekt do ukształtowania terenu, na którym ma znaleźć się droga. W innych przypadkach, czyli kiedy mówimy o chodniku dla pieszych lub drogi wjazdowej na posesję, wystarczy sporządzić odkrywkę gruntu, która pozwoli określić jego stan i dobrać odpowiednią konstrukcję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz