Artykuł sponsorowany

Znaczenie i rola znaków ewakuacyjnych

Znaczenie i rola znaków ewakuacyjnych

Znaki bezpieczeństwa to zbiór symboli, które mają służyć do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny. Należą do nich znaki ewakuacyjne. Ich zadaniem jest wskazywanie kierunku drogi ewakuacyjnej w miejscach publicznych. Z tego względu, muszą być powszechne i łatwo rozpoznawane, zgodnie z obowiązującą normą. Brak oznaczenia ewakuacji w miejscach publicznych i w firmach zagraża ludziom w razie powstania pożaru lub innego zagrożenia. Organ kontrolny ma prawo ukarać mandatem za brak oznakowania.

Wygląd znaków ewakuacyjnych jest określony przepisami opartymi o normę ISO7010. Oznaczenie bezpiecznej i szybkiej ewakuacji ludzi ze strefy zagrożonej lub objętej pożarem jest niezbędne w obiektach budowlanych, w których są co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne. Dotyczy to wszelkich miejsc użyteczności publicznej. Znaki mają być rozmieszczone w taki sposób, by bezpośrednio kierować do wyjścia ewakuacyjnego. Oznakowanie dobiera się indywidualnie. Zależne jest od rodzaju obiektu, liczby osób przebywających w środku, jak również od stopnia niebezpieczeństwa. Rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych powinno być zatwierdzone przez osobę upoważnioną,  minimum Inspektora ds. Przeciwpożarowych. Planowanie oznakowania musi być udokumentowanie w Przeciwpożarowej Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego Obiektu.

Znaki ewakuacyjne – obowiązki

Zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych i drogach pożarowych opisane są w normie PN-N-01256-5:1998 oraz normie ISO7010. Obowiązek ich rozmieszczenia oraz przestrzegania innych przepisów przeciwpożarowych należy do właściciela lub zarządcy obiektu. W przypadku najmu, obowiązki określa umowa najmu. Ponadto pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo pracowników. Znaki muszą znaleźć się w zakładzie pracy, magazynach czy halach produkcyjnych. Ich brak może spowodować zagrożenie, a właściciele obiektu otrzymają karę za brak zabezpieczenia. Oprócz podstawowych znaków ewakuacyjnych występują także znaki ewakuacyjne uzupełniające, które stosuje się w mniej powszechnych sytuacjach. Mogą one wskazywać oddzielną drogę dla osób niepełnosprawnych, miejsce na pojemnik z maskami czy telefon alarmowy.

Widoczne w dzień i w nocy

Wielkość, kształt i barwy także są ściśle określone przepisami. Nie mniej niż 50% powierzchni znaku musi być w kolorze zielonym. Pozostała część, na którą składają się napisy, ramki, strzałki oraz inne grafiki powinny być wykonane w jasnej barwie fotoluminescencyjnej. Jak tłumaczy ekspert ze sklepu Fireshop.pl:

Znaki te umieszcza się w miejscach, w których funkcjonuje oświetlenie dzienne i elektryczne, bowiem biały materiał musi zostać odpowiednio naświetlony. Dzięki temu znaki są czytelne, gdy jest niewielka ilość światła, lub pomieszczenie zostało zadymione.

Czas zaniku fosforescencji powinien wynosić co najmniej 2 godziny. Wyjątkiem są oznaczenia podświetlone. Wszystkie podstawowe znaki ewakuacyjne muszą mieć świadectwo badania i dopuszczenia CNBOP.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz