Artykuł sponsorowany

Zmywarka jako oszczędna alternatywa dla mycia ręcznego

Zmywarka jako oszczędna alternatywa dla mycia ręcznego

Ręczne zmywanie naczyń na pewno nie należy do rzeczy przyjemnych, dlatego zaplanowanie miejsca oraz wybór konkretnego modelu zmywarki jest zazwyczaj jedną z pierwszych rzeczy, która planujemy urządzając nową lub przeprowadzając kompletny remont starej kuchni. Zmywarka w pewnym momencie stała się dla nas koniecznością. W naszym artykule dokładnie przedstawimy najważniejsze zalety zmywarek oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zmywanie w taki sposób naczyń jest faktycznie tańsze niż zmywanie ręczne.

Dlaczego posiadanie zmywarki w XXI wieku stało się dla nas tak ważne?

Przede wszystkim dzięki zmywarce nie musimy już samodzielnie zmywać ani wycierać naczyń. Oprócz tego, że oszczędza nam to całkiem sporo pracy, to także pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości wolnego czasu, który możemy teraz spożytkować na wykonywanie innych domowych czynności lub na odpoczynek. Zmywarka nie dość, że za nas umyje wszystkie ubrudzone naczynia (co ma szczególne znaczenie, jeżeli np. organizowaliśmy właśnie przyjęcie rodzinne) to na dodatek je jeszcze za nas wysuszy, co sprawi, że naszym jedynym zdaniem będzie już tylko wypakowanie czystych rzeczy do szafek.

Czy stosowanie zmywarki jest faktycznie także korzystne finansowo?

Według producentów sprzętu AGD, stosowanie zmywarki w kuchni jest nie tylko wygodne, ale w szerszej perspektywie pozwala także na osiągnięcie korzyści finansowych. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca ze sklepu ze sprzętem RTV i AGD AFG Market: Według badań korzystanie ze zmywarki faktycznie wychodzi taniej niż ręczne mycie naczyń. Ile wynosi ta oszczędność oczywiście ciężko jest dokładnie oszacować, ponieważ zależy to przede wszystkim od tego jak dużo wody i płynu do mycia naczyń byśmy zużyli podczas ręcznego mycia naczyń oraz od tego, w jaki sposób podgrzewamy wodę. Mycie w zmywarce bowiem jest dużo bardziej powtarzalne. Na pewno jednak zmywarka zużywa znacznie mniej wody do umycia takiej samej ilości naczyń.

Jak można policzyć oszczędność związaną z korzystania ze zmywarki?

Jak duża jest oszczędność związana z korzystaniem ze zmywarki, można sprawdzić samemu. Wystarczy na początku całkowicie zapełnić swoją zmywarkę, a następnie wszystkie umieszczone w niej rzeczy samodzielnie umyć w zlewie. Oczywiście przed i po rozpoczęciu zmywania ręcznego musimy także sprawdzić stan licznika wody, żeby móc stwierdzić, ile wody potrzebowaliśmy do wykonania zmywania. Warto także zanotować, ile czasu zajęło nam zmywanie, a następnie wycieranie czystych już naczyń, ponieważ czas też powinien mieć dla nas dużą wartość. Jeżeli ogrzewamy wodę poprzez zastosowanie elektrycznego brojlera trzeba także sprawdzić licznik energii elektrycznej. W drugim etapie wkładamy wszystkie umyte ręcznie naczynia do zmywarki i także sprawdzamy liczniki wody i energii elektrycznej.

Po ponownym umyciu naczyń możemy już zacząć liczenie. Sprawdzić ile nas kosztowało zużycie wody i prądu, dodać do tego koszty płynu do mycia naczyń oraz tabletki do zmywarki. Dobrej jakości zmywarki nie powinny w trakcie zmywania zużyć więcej niż 10 litrów zimnej wody, a w zależności od klasy energooszczędności do zmywania potrzebuje zaledwie od 188 kW (klasa A+++) do 220 kW (klasa A+) energii. Podczas mycia ręcznego na pewno zużyjemy dużo więcej zimnej i ciepłej wody, przy dużym zmywaniu może to być nawet 80 litrów! Czy to jednak wystarczy, żeby powiedzieć, że zakup zmywarki na pewno nam się w pewnym momencie zamortyzuje? Tak i to nie tak późno, jak może się to wydawać.  Koszt zakupu zmywarki, w zależności od tego, jak często będziemy z niej korzystać, powinien nam się zwrócić już po około 2-3 latach użytkowania. Do tego jednak dochodzi jeszcze świadomość mniejszego marnotrawienie tak cennej obecnie wody!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz