Artykuł sponsorowany

Zmiany skórne o podłożu zakaźnym

Zmiany skórne o podłożu zakaźnym
Niepokojące zmiany na skórze mogą pojawiać się m.in. wskutek wielu czynników tj.: zaburzenia hormonalne (trądzik), alergii czy kontaktu z substancją drażniącą. Niekiedy jednak ich występowanie ściśle związane jest z ekspozycją na biologiczne czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty. Ponieważ drobnoustroje te są w stanie rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka, podłoże wywołanych nimi zmian skórnych określa się jako zakaźne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zakażenia wirusowe

Do najczęściej spotykanych zmian spowodowanych zakażeniem wirusowym należy opryszczka, czyli pęcherzyki wypełnione najpierw surowiczą, a później ropną treścią, które z czasem przekształcają się w strupki. Pojawiać się mogą w okolicy ust (wirus Herpes simplex typu 1, HSV1) lub narządów intymnych (HSV2).

Również rumieniowo-grudkową wysypkę, pęcherzyki i krostkowe wykwity towarzyszące ospie wietrznej, zaliczane są również do zmian skórnych o podłożu zakaźnym. Ponowne zakażenie wirusem ospy skutkuje zachorowaniem na półpaśca. W jego przebiegu zmiany umiejscowione są jednostronnie, na linii połączeń nerwowych, towarzyszy im również ból.

Inne problemy skórne wywołane przez wirusy to np.

  • brodawki skórne i płciowe,
  • mięczak zakaźny (bezbolesne grudki z charakterystycznym wgłębieniem na środku),
  • zespół skarpetkowo-rękawiczkowy (wywołany przez parwowirusa B19),
  • niesztowica (choroba odzwierzęca – w jej przebiegu występują bolesne pęcherze, zwykle na skórze dłoni, którym towarzyszy gorączka).

Zakażenia bakteryjne

Bakterie odpowiedzialne za pojawianie się nietypowych zmian skórnych to najczęściej gronkowce i paciorkowce. Wywołują one m.in.:

  • zapalenie mieszków włosowych,
  • figówkę (krostki wokół włosów w zaroście u panów, którzy nie dbają o należyty poziom higieny przyborów do golenia),
  • czyraki (bolesne czopy ropne lub ropno-krwiste),
  • liszajec (szybko pękające pęcherze, z których wydostaje się ropa tworząca charakterystyczne żółtawe strupy),
  • różę (bolesny obrzęk i zaczerwienienie skóry, które może rozwinąć się w groźną dla życia sepsę).

Zakażenia grzybicze i pasożytnicze

Wśród pozostałych zmian skórnych o podłożu zakaźnym wymienić można świerzb – wywołany przez pasożyty, które składają w skórze ludzkiej jaja – a także grzybicę stóp, drożdżyce i pleśniawki, a więc schorzenia grzybicze. Mogą one dotyczyć zarówno naskórka, jak i włosów, paznokci czy błon śluzowych.

Czynniki ryzyka i metody leczenia

Chorobą można zarazić się nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z ze skórą osoby zakażonej, ale też w drodze korzystania z tych samych ubrań, ręczników, pościeli, grzebieni, gumek do włosów, czapek itp. Namnażaniu szkodliwych drobnoustrojów sprzyjają okresy osłabienia odporności, a także jej zaburzenia, np. w związku z zakażeniem wirusem HIV czy leczeniem immunosupresyjnym. Do czynników ryzyka należą ponadto antybiotykoterapia, niedożywienie, choroby ogólnoustrojowe (jak choćby cukrzyca) oraz długotrwałe przebywanie w warunkach podwyższonej wilgotności.

W przypadku wystąpienia niepokojących zmian na skórze należy udać się do dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę i na tej podstawie dobierze właściwe leczenie. Polega ono z reguły na stosowaniu specyficznych kremów czy maści, a także preparatów takich jak zawierający mikrocząsteczki srebra Argotiab® marki Hexanova, który przyspiesza proces gojenia ran i tworzy zarazem barierę dla drobnoustrojów. Niekiedy konieczne okazuje się też podanie leków doustnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz