Materiał Partnera

Zmiany podatkowe 2019/2020

Zmiany podatkowe 2019/2020

Rok 2019 przyniósł spore zmiany w rozliczeniach podatkowych, tak dla osób prywatnych i przedsiębiorstw. Jak każde zmiany podatkowe, tak i te zeszłoroczne dla jednych były korzystne, dla innych nie; dla określonej grupy podatników wprowadzono ułatwienia i uproszczenia, na inne grupy nałożono dodatkowe obowiązki i obostrzenia. Poniżej krótkie podsumowanie wybranych zmian w rachunkowości podatkowej w 2019 roku.

Ulga podatkowa dla młodych

Spore zmiany nastąpiły w powszechnym podatku bezpośrednim, jakim jest podatek od osób fizycznych PIT (Personal Income Tax). Zeszły rok był z pewnością przełomowy dla młodych ludzi, którzy pracują i nie mają ukończonych 26 lat – od 1 sierpnia zostali oni całkowicie zwolnieni z płacenia podatku dochodowego do wysokości rocznego przychodu w wysokości 85,528 PLN. W praktyce oznacza to całkiem spore oszczędności dla wchodzących na rynek pracy i znacznie uprości ich sprawozdania finansowe w roku 2021. W związku z faktem, że ustawa została wprowadzona w trakcie trwania roku podatkowego, ulga przysługująca za 2019 rok wynosi wyjątkowo 35 636,67 PLN i musi to być uwzględnione w obliczaniu podatku przez biura rachunkowe.

Zmiana skali podatkowej

Biura rachunkowe muszą również uwzględnić niższą stawkę podatkową dla rozliczających się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej, którą zmniejszono o jeden punkt procentowy, do 17%. Zmiana obowiązuje od 1 października 2019 r., więc do tej daty należy wciąż uwzględnić stawkę 18%, co nieco skomplikuje pracę księgowym, ale tylko w rozliczeniach za 2019 r. To pierwsza zmiana dotycząca skali podatkowej od dekady i swoim zasięgiem obejmie ok 60% pracujących Polaków, co z pewnością należy uznać za duże osiągnięcie rządu.

Jak się rozliczać?

Od 25 lutego 2020 roku Ministerstwo Finansów ma uruchomić automatyczne rozliczanie podatku dochodowego, dostępnego na platformie „Twój e-PIT”. Podatnik będzie miał wgląd do przygotowanego rozliczenia po uprzednim zalogowaniu się w serwisie, będzie mógł również wprowadzić poprawki oraz w całości zaakceptować lub odrzucić rozliczenie finansowe. Jak jednak radzi doradca podatkowy z biura rachunkowego Usługi Księgowe Dorota Balicka, warto skorzystać z pomocy eksperta przy sporządzaniu PIT-u, gdyż system nie uwzględnia wszystkich ulg podatkowych możliwych do rozliczenia, żeby wspomnieć choćby o uldze internetowej. Pomimo zdecydowanej poprawy pod względem przejrzystości przepisów podatkowych w ostatnich latach, przeciętnemu obywatelowi wciąż ciężko swobodnie poruszać się po ich zawiłościach, zwłaszcza sporządzanie sprawozdań finansowych dla przedsiębiorstw jest wciąż pracochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy.
Opracowanie:
Tarnów, Bóżnic 5 lok. 16
tel. 60 807 29 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz