Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Rozstałaś się z mężem? Jesteś po rozwodzie i chcesz wrócić do swojego panieńskiego nazwiska? Możesz załatwić to w bardzo prosty i szybki sposób. Dowiedz się, kiedy możliwy jest powrót do poprzedniego nazwiska. Przeczytaj także jakie dokumenty będą niezbędne, aby zmiana nazwiska mogła się dokonać oraz ile kosztuje cała procedura.

Jak wygląda powrót do panieńskiego nazwiska?

Jeżeli po ślubie zdecydowałaś się na zmianę nazwiska, a po rozwodzie pragniesz wrócić do swojego poprzedniego nazwiska, musisz wiedzieć, że najlepiej jest to zrobić w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie. Zmiana nazwiska po rozwodzie to na ogół szybka procedura

Wystarczy wtedy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego albo – jeżeli jesteś za granicą – konsulatu polskiego i złożyć przed kierownikiem urzędu bądź konsulem specjalne oświadczenie, w którym wyrażasz wolę powrotu do poprzedniego nazwiska.

Jeżeli od czasu uprawomocnienia orzeczenia miną trzy miesiące, sytuacja się komplikuje. Takie oświadczenie nie będzie już wystarczające. Możliwa jest wtedy administracyjna zmiana nazwiska. Należy przygotować wniosek. Uzasadnienie wniosku o zmianę nazwiska po rozwodzie musi być sensowne, ale urzędnik zazwyczaj rozpatruje prośbę pozytywnie. Jeżeli masz dziecko i chcesz nosić takie samo nazwisko jak ono, możliwe jest posiadanie podwójnego nazwiska – swojego poprzedniego oraz nazwiska byłego małżonka. O pomoc w formalnościach zawsze możesz zwrócić się do adwokata.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Wybierając się do urzędu stanu cywilnego lub do konsulatu nie zapominaj, że do oświadczenia o zmianie nazwiska niezbędne będą:

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
  • informacje dotyczące miejsca sporządzenia aktu małżeństwa oraz data uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie – informacje wystarczy przekazać ustnie;
  • odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie – w przypadku złożenia oświadczenia przed konsulem.

Jeżeli rozwód orzeczony został przez sąd za granicą, możesz potrzebować także innych dokumentów. Poinformuje cię o tym kierownik urzędu lub konsul.

W celu przyjęcia oświadczenia kierownik urzędu sporządzi protokół i prześle go kierownikowi urzędu, który sporządził akt małżeństwa. Kierownik ten dołączy do aktu małżeństwa wpis o nazwisku, czyli wzmiankę dodatkową, która od tej pory stanie się częścią aktu małżeństwa. Od tego momentu można już używać poprzedniego nazwiska.

Zmiana nazwiska generuje małe koszty. Opłata skarbowa wyniesie:

  • 11 zł – jeżeli sprawa zostanie załatwiona przez kierownika urzędu stanu cywilnego;
  • 30 euro – jeżeli zwrócisz się z tym do konsula. Przeliczy on tę opłatę na walutę państwa, w którym się znajdujecie.

Natomiast koszt wniosku – jeżeli przekroczysz termin trzech miesięcy to 37 zł. W tym wypadku prośba o zmianę nazwiska wymaga już dobrego uzasadnienia. Nie warto zatem czekać z dokonaniem tej zmiany, ponieważ odwlekanie może skończyć się wypełnianiem niepotrzebnie wielu formalności.

Jeżeli czujesz, że jesteś zdecydowana na ten krok, zrób to jak najszybciej. Szczególnie jeżeli rozstałaś się z małżonkiem w niezgodzie, jego nazwisko może cię drażnić. Jeżeli rozstaliście się w zgodzie, co umożliwiło szybki rozwód, a w konsekwencji rozstanie nie pozostawiło niesmaku oraz wielkiej traumy, nie ma nic złego w pozostaniu przy nazwisku byłego męża.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie ma możliwości przedłużenia tego terminu, nawet jeżeli nie dotrzymałaś go z ważnych powodów. Nawet ciężka choroba nie jest w stanie go wydłużyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz