Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Który kurort wybrać na wakacje?

Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Który kurort wybrać na wakacje?

Wybrzeże Bułgarii słynie z pięknych złotych plaż, ciepłego morza i świetnie rozbudowanej bazy hotelowej. Zastanawiasz się, który kurort wybrać, by odpocząć i dobrze się bawić? Podpowiadamy, czym różnią się Złote Piaski i Słoneczny Brzeg – dwie najpopularniejsze miejscowości nad bułgarskim Morzem Czarnym – i który wybrać na wypoczynek z dziećmi, spokojne plażowanie i imprezy do rana.

Złote Piaski, czyli złote plaże, imprezy i park krajobrazowy

Złote Piaski, położone około 17 kilometrów na północ od Warny, są zdecydowanie najbardziej znanym kurortem na bułgarskim wybrzeżu. To również najstarsza miejscowość wypoczynkowa w tym kraju – jej budowa została rozpoczęta w 1957 roku. Obecnie Złote Piaski oferują wypoczynek w nowoczesnych hotelach i willach do wynajęcia, a także kasyna, przystań jachtową, park wodny i inne atrakcje, które przyciągają tutaj turystów głównie z Polski, Rosji, Skandynawii i Niemiec.

Jedną z największych zalet Złotych Piasków są tutejsze plaże – szerokie, z pięknym złotym piaskiem i widokiem na pobliskie wzgórza. Jeśli znudzi ci się opalanie i kąpiel w Morzu Czarnym, ochłodę znajdziesz w nadmorskim lesie lub parku – kurort ten bowiem znajduje się na terenie zalesionego parku krajobrazowego, w którym znajdują się liczne ścieżki spacerowe (m.in. do XIII-wiecznego, wykutego w skale Monastyru w Aładży).

Złote Piaski słyną również z bogatego życia nocnego, dlatego, jeśli uwielbiasz imprezy do białego rana – ta miejscowość będzie idealnym wyborem na wakacyjny wypoczynek. W miasteczku pełno jest dyskotek otwartych do białego rana i pubów serwujących pyszne koktajle. Szczególnie polecamy wzięcie udziału w słynnym foam party, czyli dyskotece w pianie lub pub crawl, podczas którego uczestnicy odwiedzają większość dyskotek i barów w mieście.

Wybierasz się na wakacje z małym dzieckiem? Co prawda Złote Piaski oferują świetną zabawę dla najmłodszych w znajdującym się tutaj aquaparku Aquapolis, jednak hałas dochodzący z dyskotek może nie spodobać się maluchom. Dla rodzin ze starszymi dziećmi wypoczywającymi w tej miejscowości polecamy natomiast wycieczkę do Warny i tamtejszego delfiniarium.

Złote Piaski

Słoneczny Brzeg, czyli słońce, dobra zabawa i udogodnienia dla dzieci

Słoneczny Brzeg położony jest w obwodzie Burgas, nad urokliwą zatoką. Swoją nazwę zawdzięcza on największej liczbie słonecznych dni na całym wybrzeżu. Jeśli więc jesteś miłośnikiem opalania – to miejsce idealne dla ciebie. Słoneczny Brzeg słynie z długiej, szerokiej piaszczystej plaży, która rozciąga się na długości 8 kilometrów. Przy brzegu na spragnionych adrenaliny czekają takie atrakcje, jak narty wodne, windsurfing czy paralotniarstwo.

Miasto nie bez powodu przez niektórych nazywane jest bułgarskim Las Vegas. Miłośnicy dobrej zabawy z pewnością nie będą się tutaj nudzić. Słoneczny Brzeg, podobnie jak Złote Piaski, oferuje zabawę w licznych dyskotekach i knajpach, w których turyści mogą spędzić czas aż do samego rana. Kuszące neonami restauracje i kasyna, skoki na bungee - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Słoneczny Brzeg to również świetne miejsce na wakacje z dziećmi - łagodne zejście do morza, hotele oferujące udogodnienia dla najmłodszych (m.in. ofertę all inclusive, obiekty z placami zabaw i basenami dla młodszych i starszych gości), ograniczony ruch samochodowy w mieście i parki wodne sprawiają, że to idealne miejsce na wczasy w Bułgarii z dziećmi. Najmłodsi mogą tutaj bawić się do woli m.in. w aquaparku Action Aquapark, Pirates of the Caribbean Mini Aqua Park lub nowoczesnym Aqua Paradise Nessebar. 

Zaletą tej miejscowości jest również bliskość uroczego zabytkowego miasteczka – Nesebyru – do którego możesz udać się piechotą, idąc wzdłuż plaży. Warto go odwiedzić, choćby po to, by zobaczyć kamienno-drewniane domki i pozostałości świątyń pochodzących z początków chrześcijaństwa. Cały Nesebyr wpisany jest na listę UNESCO. Ze Słonecznego Brzegu organizowanych jest również wiele wycieczek fakultatywnych, m.in. jednodniowe wypady do Turcji. 

Słoneczny Brzeg

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz