Materiał Partnera

Złomowanie samochodu – poradnik krok po kroku

Złomowanie samochodu – poradnik krok po kroku

Wieloletnia eksploatacja, poważna awaria, albo wypadek samochodowy – wszystko to może być powodem poważnego zniszczenia samochodu. Jeśli auto jest w fatalnym stanie i nie ma sensu dłużej nim jeździć, zawsze możemy je zezłomować. W ten sposób pozbędziemy się problemu, a za złom pochodzący ze starego samochodu dostaniemy całkiem niezłe pieniądze. Podpowiadamy, jak zezłomować samochód.

Nie do użytku

Na polskich ulicach wciąż jest wiele wiekowych, używanych samochodów. Dopóki taki pojazd działa i nie stwarza zagrożenia dla jego pasażerów ani pozostałych użytkowników drogi, możemy nim jeździć. Może jednak zdarzyć się tak, że nasz samochód będzie się nadawać tylko na złom. W takiej sytuacji nie ma po co zwlekać. Trzeba jak najszybciej zgłosić się do stacji kasacji pojazdów.

Ważne formalności

Przekazanie samochodu firmie złomującej jest jednym z kilku powodów pozwalających na wyrejestrowanie auta. W celu wyrejestrowania samochodu powinniśmy udać się do wydziału komunikacji, w którym je rejestrowaliśmy. Pamiętajmy, by mieć przy sobie ważne dokumenty – dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne, dokument potwierdzający, że mamy OC oraz dowód uiszczenia opłaty za decyzję o wyrejestrowaniu naszego auta. Niezbędne będą też dokumenty, które otrzymamy w stacji kasacyjnej.

Jak przebiega złomowanie?

W celu zezłomowania auta musimy oddać je do specjalnej stacji demontażu – takiej jak Auto-Złom Stacja Kasacji Samochodów Renata El Maachi. Firma działa od lat, jej pracownicy posiadają duże doświadczenie, dlatego wszystkie kasacje przeprowadzane są tam szybko i sprawnie. Stacja musi działać legalnie i posiadać wszystkie potrzebne zezwolenia – tylko wtedy będzie mogła nam wystawić potrzebne dokumenty potwierdzające zezłomowanie naszego samochodu. Tak zwane zaświadczenie o demontażu musi zawierać informacje o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. To zaświadczenie będzie nam potrzebne do wyrejestrowania pojazdu – mamy na to 30 dni od momentu demontażu. Jeśli nasz samochód naprawdę do niczego już się nie nadaje, złomowanie może się okazać bardzo korzystne - w zależności od wagi samochodu oraz indywidualnego cennika stacji złomującej, możemy za auto otrzymać 500 zł lub nieco więcej. Trzeba jednak pamiętać, że auto przeznaczone do kasacji musi być kompletne – w przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że to my będziemy zmuszeni dopłacić za jego likwidację – płacimy za każdy brakujący kilogram auta w stosunku do wagi wpisanej w dowodzie.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz