Artykuł sponsorowany

Złomowanie auta krok po kroku

Złomowanie auta krok po kroku

Współczesny rynek samochodów osobowych to szybko zmieniające się środowisko, w którym nie ma miejsca na technologiczny zastój. Równocześnie z wprowadzaniem przez producentów w życie nowych rozwiązań i zastosowań, tysiące aut co roku rusza w swoją ostatnią podróż. Jak konkretnie wygląda proces złomowania samochodu i jakie kroki należy podjąć? Dowiedz się więcej.

Kiedy samochód nadaje się do kasacji?

To pytanie jest jednym z najgorszych, jakie może sobie zadać każdy fan motoryzacji. Niestety, pomimo że Twój samochód prezentuje się bardzo dobrze, może on nie nadawać się już do jazdy po drogach publicznych. Nadmierna eksploatacja, czy nieopłacalność sprzedaży to pierwsze przesłanki do rozważenia złomowania pojazdu. Oczywiście do kasacji można oddać prawie każdy pojazd. Jedynym warunkiem musi być jego kompletność – wyjaśnia pracownik firmy Delta. Wedle Ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji samochód powinien zawierać wszystkie istotne elementy przynajmniej 90% masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli więc auto spełnia te warunki, możesz z powodzeniem zgłosić się do odpowiedniej firmy (która posiada zgodę marszałka województwa) zajmującej się kasacją pojazdów.

Jak wygląda kasacja?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w złomowaniu samochodu jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Aby kasacja pojazdu była legalna, musisz posiadać pełnie praw do dysponowania samochodem. Jeśli więc nie jesteś jedynym właścicielem auta – powinieneś od każdej osoby uzyskać odpowiednie zgody. W sytuacji, gdy samochód jest zarejestrowany na firmę, trzeba będzie przygotować wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Zanim przekażesz kluczyki osobie odpowiedzialnej za demontaż, Twoim zadaniem będzie wypełnić stosowne upoważnienie, które umożliwi  prawne wyrejestrowanie pojazdu. Firma wystawia na tym etapie komplet dokumentów i zaświadczeń o przyjęciu danego samochodu do kasacji. Wraz z unieważnionym dowodem, tablicami i protokołem resztę formalności możesz dopełnić  we właściwym sobie wydziale komunikacji. To, jakie wynagrodzenie będzie CI przysługiwało za złomowany pojazd, jest zawsze decyzją podejmowaną indywidualnie między pracownikami stacji demontażu i właścicielem samochodu. Pod uwagę brany jest:

  • rocznik pojazdu,
  • jego waga,
  • stan techniczny,
  • wyposażenie.

Po spełnieniu wszystkich formalności i negocjacjach cenowych Twój pojazd zostanie dokładnie rozebrany przez wykwalifikowanych pracowników i poddany utylizacji. Wszystkie czynności dokonywane są z dużą precyzją i dbałością o środowisko.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz