Materiał Partnera

Żłobek prywatny czy niania? Co jest lepsze dla dziecka?

Żłobek prywatny czy niania? Co jest lepsze dla dziecka?

W życiu każdej matki przychodzi taki czas, kiedy musi ona wrócić do pracy. Niektóre kobiety wręcz nie mogą doczekać się tego momentu, gdyż kariera i własny rozwój są dla nich bardzo istotne. I nie ma w tym nic złego, należy jednak zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Wielu rodziców zastanawia się nad zapisaniem dziecka do prywatnego żłobka, jeszcze inni decydują się zatrudnić nianię. Które rozwiązanie jest lepsze dla dziecka?

Niania

Godzinowe stawki profesjonalnych niań  różnią się zależnie od wielkości miasta, w którym mieszkamy. W przypadku zatrudnienia opiekunki na cały etat mamy do czynienia ze średnią kwotą od 1400 zł w mniejszych miejscowościach do 2200 zł w Warszawie. Nie da się ukryć, że dla średnio zamożnej rodziny jest to spory wydatek. Niemniej trudno nie zauważyć korzyści takiego rozwiązania. Przede wszystkim niania poświęci naszemu dziecku całą swoją uwagę. Będzie na każde jego zawołanie oraz dostosuje swoją pracę do indywidualnych potrzeb malucha.  Ponadto dziecko przez cały czas przebywa w środowisku domowym, dzięki czemu czuje się bezpieczniej i nie jest narażone na tak duży stres, związany z nieobecnością rodziców. Niania może zająć się dzieckiem również podczas choroby, co także jest ogromną zaletą, ponieważ zarówno mama, jak i tata może wówczas swobodnie pracować.

Żłobek prywatny

Czesne w żłobku prywatnym są dużo niższe niż comiesięczna pensja niani, dlatego też wiele rodziców decyduje oddać dziecko do niepublicznej placówki. Natomiast niższa cena to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Jak przekonuje właścicielka „ Leśnego Żłobka” – w placówce dziecko rozwija się społecznie oraz uczy się świata poprzez zabawę. W żłobku maluch ma dostęp do innych zabawek niż w domu, towarzystwo rówieśników oraz doświadczone i wykształcone opiekunki, które potrafią ciekawie zorganizować czas. Ponadto w planie są zajęcia z logopedą, a dzieci znajdują się pod stałą opieką pielęgniarki. Do dyspozycji rodziców i maluchów jest też psycholog, który niejednokrotnie pomaga w rozwiązaniu problemów behawioralnych. Pobyt w żłobku to także lekcja samodzielności dla dziecka. Rozwija się ono szybciej i łatwiej przyswaja nowe umiejętności. Maluch zawiera tam pierwsze przyjaźnie i uczy się dzielić różnymi rzeczami z innymi dziećmi. Codzienne zajęcia w żłobku to dla malucha zdrowy wysiłek, dlatego też po powrocie do domu, łatwiej położyć go do łóżka. Rodzice mają nieco więcej wolnego czasu, który mogą przeznaczyć na relaks. Coraz więcej prywatnych placówek dostosowuje swoją ofertę do potrzeb poszczególnych maluchów. Chodzi tutaj głównie o ich preferencje żywieniowe oraz przygotowywanie posiłków z wyłączeniem produktów, które powodują u nich alergie. Rodzice mogą mieć pewność, że dziecko nie będzie głodne, a maluch może próbować nowych smaków .

Opracowanie:
Gdańsk, Magellana 14 lok. U3
tel. 530 976 405
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz