Materiał Partnera

Żłobek i przedszkole. Na co zwracać uwagę przy wyborze placówki?

Żłobek i przedszkole. Na co zwracać uwagę przy wyborze placówki?

Wybór żłobka czy przedszkola nie jest prostym zadaniem. Rodzice mają określone wymagania, co do wyposażenia, programu dnia, wyżywienia, jak też lokalizacji placówki. Duży nacisk kładą na profesjonalną opiekę, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Wybierając miejsce dla swojego brzdąca warto przyjrzeć się kilku aspektom.

Jeśli masz dzieci zarówno w wieku żłobkowym i przedszkolnym, dobrze jest znaleźć placówkę, w której znajduje się i żłobek i przedszkole. Istnieją przedszkola, takie jak Happy Centre z Warszawy, gdzie w przedszkolu działa grupa żłobkowa. To bardzo wygodne rozwiązanie, by rodzice mogli odwieźć dzieci w jedno miejsce.

Wygląd, wyposażenie placówki oraz personel

Przy wyborze miejsca dla dziecka bardzo ważny jest jej personel. Zapytaj o kwalifikacje pracowników i o to ile dzieci przypada na jednego opiekuna. Zwróć uwagę, czy pracują tam doświadczeni pracownicy. Nie chodzi tu o wiek. Młode osoby mają świeży pogląd na wychowanie i edukację najmłodszych, a starsze mogą bazować na wieloletnim doświadczeniu. Wygląd oraz wyposażenie żłobka czy przedszkola też jest istotne. Powinna się tam znajdować łazienka dostosowana do małych dzieci, bawialnia, sala do wypoczynku oraz strefa do spożywania posiłków. W przypadku żłobka ważne, by znajdowały się w nim przewijaki i nocniki oraz łóżeczka dla najmłodszych dzieci. Dobrze jest porozglądać się, by zobaczyć w jakim stanie są podłogi i ściany. Czy jest zachowana czystość i higiena. Sale, w których przebywają dzieci powinny być kolorowe, wypełnione zabawkami oraz posiadać wyposażenie do prowadzenia wszelkiego rodzaju zajęć ogólnorozwojowych.

Adaptacja

Adaptacja  polega na zapoznaniu i oswojeniu dziecka z nowym środowiskiem. U niektórych maluchów przebiega szybko, u innych wymaga trochę więcej czasu. Przede wszystkim adaptacja powinna przebiegać stopniowo i naturalnie. Przez pierwszych kilka dni maluch powinien być w towarzystwie mamy lub taty (bądź innej bliskiej osoby, przy której czuje się pewnie i bezpiecznie). Z każdym kolejnym dniem opiekun powinien wychodzić na coraz dłużej. Podczas pobytu z dzieckiem w placówce należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób opiekunki/opiekunowie zdobywają zaufanie dziecka i jak się zwracają do podopiecznych. Czy mówią łagodnie i są uśmiechnięci, czy podchodzą do dzieci z troską i czy słuchają i wykazują zainteresowanie, gdy maluchy mają coś do powiedzenia. Ciepła atmosfera sprzyja poczuciu bezpieczeństwa u dziecka, a to ma wpływ na jego samopoczucie i rozwój.

Rozkład dnia

Każdego dnia powinien obowiązywać pewien uporządkowany rozkład. Powtarzalność w przypadku dzieci jest bardzo ważna. Chodzi o to , by wyrobić w nich dobre nawyki, dzięki którym będą  stawać się coraz bardziej samodzielnymi. Posiłki powinny być o stałych porach. Tak samo drzemka, czy chwila na odpoczynek. Każdy żłobek i każde przedszkole powinno realizować zajęcia ogólnorozwojowe: zajęcia plastyczne, sensoryczne oraz zajęcia muzyczne. Można także skorzystać  wielu dodatkowych i ciekawych opcji. Dzieci, które lubią tańczyć, mogą brać udział w zajęciach baletowych. Dla tych, którzy lubią ruch dedykowane są zajęcia sportowe oraz nauka sztuk walki, np. taekwondo. W wielu takich miejscach dzieci mają możliwość skorzystania z zajęć z języka obcego (angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego).

Wyżywienie

Zdrowe i pełnowartościowe posiłki są kluczowe w diecie każdego dziecka. Mają dostarczać niezbędne składniki odżywcze i dodawać energii. Dlatego dobrze sprawdzić jak wygląda jadłospis w żłobku czy przedszkolu, czy jest dostosowany do wieku dzieci i ich potrzeb. Czy placówka dysponuje własną kuchnią i personel sam przygotowuje jedzenie, a może korzysta z cateringu. Posiłki powinny być różnorodne, smaczne, kolorowe i podawane w pomysłowy sposób, tak, by zachęcić do jedzenia nawet największe niejadki. W przypadku alergii pokarmowej u dziecka, warto zapytać, czy nie będzie stanowiło problemu przygotowanie odrębnych dań, według zaleceń lekarza.

Opracowanie:
Warszawa 7
tel. 667 778 890
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz