Materiał Partnera

Złącza API - co to takiego?

Złącza API - co to takiego?

Złącza API należą do grupy złącz paliwowych. Są wykonane z aluminium. Wykorzystuje się je podczas załadunku oddolnego paliwa do cystern samochodowych. Za ich pomocą do cystern można podłączyć węże i ramiona przeładunkowe. Funkcjonalność złącz sprawiła, że stały się one elementem głównego wyposażenia większości stacji. Co jeszcze warto wiedzieć o tych produktach?

Podział i charakterystyka złącz API

Złącza API są bardzo ważnym elementem wchodzącym w skład armatury paliwowej. Dzielą się na złącza paliwowe cieczowe i oparowe. Bardzo często można je spotkać w terminalach paliw, gdzie ich funkcją jest oddolny załadunek paliwa. Ten sposób ma wiele zalet, przez co staje się coraz bardziej popularny. Jest on o wiele lepszy od metody odgórnej pod względem bezpieczeństwa, oszczędności czasu i pieniędzy oraz ekonomii. Dzieje się tak dlatego, że całą operację można wykonywać z ziemi, unika się zatem ryzyka związanego
z przebywaniem pracowników na wysokości.

Złącza cieczowe

Ten typ złączy jest stosowany głównie wtedy, kiedy stanowisko do oddolnego przesyłu paliwa posiada ramię nalewcze, połączone gniazdem ze złączem API. Złącze to pełni wówczas funkcję złącza suchoodcinającego, czyli takiego, które ma za zadanie zapewnienie bezwyciekowego łączenia przewodów przeładunkowych lub instalacji przemysłowych – nie otworzy się, dopóki nie będzie poprawnie przymocowane. Złącze tego typu jest wykonane
w rozmiarze 4” API.

Złącza oparowe

Złącza tego rodzaju są niezbędnym elementem podczas przeładunku cieczy. Ich funkcją jest przesył oparów. Odbywa się to za pomocą węża, który pobiera opary ze zbiornika paliwowego. Następnie substancje są przetransportowywane do cysterny. Obecność złączy oparowych jest bardzo ważna. Pozwala ona uniknąć negatywnego wpływu szkodliwych substancji na środowisko, a także na pracowników biorących udział w procesie przesyłu oparów. Chroni też przed karami, jakie mogą zostać nałożone w związku z nieprawidłowym działaniem instalacji.

Zalety złącz API

Nie da się zaprzeczyć, że korzystanie ze złącz API to bardzo dobry pomysł. Jak wyjaśnia pracownik firmy CERES, która zajmuje się między innymi dostawami wyposażenia do cystern samochodowych: konstrukcja Złącza API zapewnia minimalną ilość pozostałego paliwa w pustej przestrzeni złącza, co zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń. Równocześnie wyciek paliwa podczas odłączenia wynosi przeciętnie 75% mniej niż dopuszczalne 5ml. Poza tym, jego zaletami są wyżej wspomniane bezpieczeństwo pracowników i łatwa obsługa.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz