Materiał Partnera

Zioła w kuchni, czyli niepowtarzalny smak potraw

Zioła w kuchni, czyli niepowtarzalny smak potraw

Przyprawy ziołowe od niepamiętnych czasów wykorzystywane są w kuchni, nie tylko wydobywając smak potraw, ale też poprawiając ich walory zdrowotne oraz sprawiając, że stają się one charakterystyczne i rozpoznawalne. W polskiej tradycji wiele ziół stosuje się od pokoleń.

Zioła na dobry apetyt

Spożywanie posiłków jest niezbędne do utrzymania poprawności funkcjonowania naszego organizmu, bowiem w jedzeniu dostarczamy odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów, białka i węglowodanów. Tradycyjne, nieprzetworzone produkty spożywcze nie zawsze mają dobry smak, który zachęci nas do konsumpcji, a szczególnie wśród małych dzieci pojawiają się też zdeklarowane niejadki, dla których zachętą do jedzenia może być jedynie wyborny smak. Tę rolę w kuchennych zmaganiach przejmują zioła, które nie tylko wydobywają prawdziwy smak potraw, ale też dzięki zawartym w nich olejkom eterycznym i innym cennym składnikom skłaniają nasz organizm do sięgania po kolejną porcję. Osoby z niedowagą albo po prostu nielubiące jeść zdecydowanie szybciej przekonają się do posiłków, jeśli znajdą się w nich takie przyprawy, jak chrzan, cynamon, estragon, tymianek, bazylia, gorczyca, goździki, kminek lub anyż. Intensywny aromat tych przypraw oraz wyrazisty smak pobudzają kubki smakowe i powodują, że nasz apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Zioła na poprawę nastroju

Popularne powiedzenie mówi, że jemy po to, aby żyć, a nie odwrotnie, co sugeruje, iż spożywanie posiłków jest czynnością zbliżoną do odruchów fizjologicznych i do jej wykonywania nie należy przykładać zbyt dużej wagi. Skoro już jednak musimy jeść, to dlaczego nie dostarczyć sobie przy okazji trochę przyjemności? Udowodniono naukowo, że niektóre smaki i aromaty pobudzają wydzielanie endorfin nazywanych hormonami szczęścia, dzięki którym zapominamy o stresie i dostarczamy sobie sporo przyjemności – nie tylko smakowej, ale też emocjonalnej. Kiedy mamy za sobą sporą porcję stresu, szef dołożył nam dużo dodatkowej pracy, otrzymaliśmy złą wiadomość czy dziecko sprawia problemy wychowawcze, zafundowanie sobie aromatycznego, pachnącego ziołami dania może być doskonałym zastępstwem sesji terapeutycznej u psychologa. Kurczak z majerankiem, danie z ostrą papryką chili, potrawka z imbirem czy staropolski bigos z ziarnami jałowca mogą zmienić nasz ponury dzień, a przy okazji poprawią trawienie, pomogą pozbyć się wzdęć i innych problemów z układem pokarmowym.

Zioła przyprawowe a lecznicze

Przez zioła rozumiemy zazwyczaj wszystkie te rośliny, które mają jakieś właściwości zdrowotne, jednak często pojęcie to jest ograniczane jedynie do roślin ziemnych. W rzeczywistości do kategorii ziół zaliczamy również owoce, liście i korę drzew oraz korzenie, które mają właściwości lecznicze lub przyprawowe. Kolejnym często popełnianym błędem jest stosowanie podziału na zioła przyprawowe i lecznicze. W rzeczywistości te stosowane w kuchni do wydobywania smaku i aromatu potraw w większości też leczą, dlatego granica jest płynna, a gatunki zazębiają się. Przykładem może być czosnek – popularny dodatek do sosów i mięs, który jest też naturalnym antybiotykiem, albo ostra papryka, która dzięki kapsaicynie poprawia termogenezę organizmu, wpływając na przemianę materii. Karol Młynarski Zioła z Kurpi to sklep i zarazem producent zarówno ziół wyłącznie leczniczych, jak i tych łączących w sobie walory smakowe i zdrowotne. W kategorii przypraw oferuje wspomniane czosnek i paprykę, ale też imbir, czarnuszkę, gorczycę i wiele innych stosowanych w kuchni ziół.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz