Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – komu będziemy kibicować w Pekinie?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – komu będziemy kibicować w Pekinie?

Letnie igrzyska w Tokio zostały przesunięte o rok z powodu pandemii Covid-19. Na szczęście najważniejsza zimowa impreza czterolecia w żadnym stopniu nie podzieliła ich losu. Oficjalna ceremonia otwarcia pekińskiej olimpiady została zaplanowana na 4 lutego 2022 roku. Z okazji zbliżających się sportowych emocji, przedstawiamy gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz prezentujemy szanse medalowe Polaków.

Strony www Strony www

Pekin 2022 – zimowe igrzyska olimpijskie w cieniu pandemii

Nie bez kozery wydarzenie to uznawane jest za jedną z najważniejszych imprez sportowych czterolecia. Historia Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozpoczęła się w Chamonix we Francji w 1924 roku, kiedy to w zmaganiach wzięło udział 258 sportowców. Od tej pory, co cztery lata o złote medale rywalizują między sobą zawodnicy w różnych dyscyplinach zimowych.

Już 4 lutego 2022 roku w Pekinie rozpocznie się XXIV zimowa olimpiada, która zakończy się 20.02. W związku z sytuacją epidemiczną będzie to edycja szczególna. Aby nie podzielić losów letnich igrzysk w Tokio, chińscy organizatorzy przewidzieli wyśrubowane normy bezpieczeństwa m.in. brak zagranicznych kibiców na trybunach.

Pekin stanie się pierwszym w historii miastem, które gościło zarówno letnią, jak i zimową edycję najważniejszej imprezy sportowej świata. Zawodom rozgrywanym w rygorze sanitarnym będzie przyświecało oficjalne motto igrzysk w Pekinie – „Together for a Shared Future”, co oznacza „razem dla wspólnej przyszłości”. Hasło nawiązuje do odbudowy po pandemii Covid-19.

Oficjalną maskotką została zaś bez zaskoczenia panda, która jest narodowym zwierzęciem Chin. Bing Dwen Dwen, bo tak została nazwana, ma uosabiać siłę woli olimpijczyków i ducha zawodów. Inspiracją dla logo olimpiady w Pekinie stał się za to chiński znak oznaczający zimę. Odzwierciedla pasję sportów zimowych oraz nowoczesne i tradycyjne elementy kultury kraju-gospodarza.

Jakie są dyscypliny na zimowych igrzyskach olimpijskich? 

Igrzyska w Pekinie startują 4 lutego 2022 roku. To właśnie tego dnia zaplanowano uroczystą ceremonię otwarcia. Zanim jednak zapłonie znicz olimpijski rywalizację rozpoczną już narciarze czy hokeiści. Areny, w których stoczy się walka o medale ulokowano w trzech różnych strefach – największa ich część znajduje się w samej stolicy Chin. Inne zostały ulokowane w Yanqing i  Zhangzhou.

Pozostając w temacie medali – w Pekinie zostanie rozdanych aż 109 kompletów w 15 dyscyplinach. W puli znalazło się więc m.in. 7 złotych krążków więcej niż na poprzednich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Organizatorzy do rodziny olimpijskiej dołączyli tym razem:

  • big air kobiet w narciarstwie dowolnym,
  • big air mężczyzn w narciarstwie dowolnym,
  • jedynki kobiet (monobob) w bobslejach,
  • mikst w skokach narciarskich,
  • sztafetę mieszaną w short tracku,
  • rywalizację drużyn mieszanych w snowboardcrossie,
  • rywalizację drużyn mieszanych w skokach akrobatycznych. 

Oto wszystkie dyscypliny igrzysk w Pekinie: biegi narciarskie, biathlon, curling, short track, skeleton, snowboard, skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, narciarstwo alpejskie i dowolne, saneczkarstwo, hokej na lodzie, bobsleje, kombinacja norweska.  

dyscypliny na zimowych IO

Zimowe igrzyska olimpijskie 2022. Jakie są szanse medalowe Polaków?

W programie igrzysk przewidziano zawody, w których wezmą udział sportowcy z aż 84 krajów. Wśród nich znajdą się również Polacy. Nasz kraj wyśle do Pekinu łącznie 57 zawodników: 27 kobiet i 30 mężczyzn. Nasi reprezentanci będą rywalizować w dziesięciu dyscyplinach. Pamiętajmy, że nie wszystko może rozwiązać się w ramach sportowej walki – już przed startem imprezy w sytuacjach poszczególnych ekip miesza pandemia i kolejne zakażenia koronawirusem.

Komu będziemy kibicować na igrzyskach w Pekinie? Z pewnością najwięcej kibiców będzie obserwować zawody z udziałem polskich reprezentantów w skokach narciarskich. Mimo olbrzymich problemów w tym sezonie Pucharu Świata wciąż jednym z faworytów do medalu pozostaje Kamil Stoch. W walce o złoto jego plany mogą pokrzyżować rywale oraz doskwierająca kontuzja. W kalendarzu warto zapisać poniższe daty:

  • 6.02 (12:00) – konkurs indywidualny na skoczni normalnej,
  • 12.02 (12:00) – konkurs indywidualny na skoczni dużej,
  • 14.02 (12:00) – konkurs drużynowy na skoczni dużej.

Na zimowych igrzyskach w Pjongczangu Polacy zdobyli dwa medale: indywidualnie wygrał Kamil Stoch, a drużyna skoczków zajęła trzecie miejsce. Polscy kibice nie muszą na szczęście pokładać swoich nadziei wyłącznie w skokach narciarskich. W gronie kandydatek do walki o wysokie miejsca na zbliżającej się imprezie są Natalia Maliszewska, która wystartuje w short tracku (niestety w tej chwili znajduje się w izolacji) czy Andżelika Wójcik – rewelacja tego sezonu w łyżwiarstwie szybkim. Niespodziankę mogą sprawić Maryna Gąsienica-Daniel (narciarstwo alpejskie) czy Aleksandra Król (snowboard).

Choć trudno marzyć o powtórce z igrzysk w Soczi, gdzie nasi reprezentanci zdobyli 6 medali, to warto śledzić również podczas zbliżającej się imprezy starty biało-czerwonych. Pamiętajmy, że większość zawodów będzie odbywać się w godzinach porannych.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży