Zima da się lubić! 6 sposobów na to, aby przetrwać zimę

Zima da się lubić! 6 sposobów na to, aby przetrwać zimę

Grudzień, styczeń oraz luty to czas, kiedy mamy zdecydowanie mniej energii, jesteśmy przygnębieni, więcej śpimy i zdecydowanie mniej się ruszamy. Na nasz nastrój negatywnie wpływa niska temperatura i krótki dzień. Zima nie musi jednak oznaczać odcięcia się od świata i trzech miesięcy spędzonych w melancholijnym nastroju. Poznaj nasze sposoby na to, by przetrwać zimę w świetnej formie i z dobrym humorem oraz przekonaj się, że tę porę roku da się lubić.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Uprawiaj sporty zimowe

Nie od dzisiaj wiemy, że w czasie wysiłku fizycznego wytwarzają się endorfiny, które odpowiadają za nasz dobry nastrój i uczucie zadowolenia. Jeśli więc zimą dopada Cię przygnębienie, to znak, że pora wyjść z domu.

Dobrym pomysłem będzie wizyta na lodowisku. Obecnie lodowiska są w każdym mieście – możemy jeździć na łyżwach zarówno w zadaszonych halach, jak i na lodowiskach na świeżym powietrzu. Taki wysiłek nie tylko dobrze wpłynie na nasz nastrój, ale również kondycję. Podczas jazdy możemy porozmawiać ze znajomymi, trenować umiejętności w rytm wydobywającej się z głośników muzyki lub pościgać się z innymi zaawansowanymi łyżwiarzami.

Zima to również idealny czas, aby poszusować na nartach lub snowboardzie. Jeśli mamy więcej czasu, warto zaplanować wycieczkę w góry, by tam, na profesjonalnie przygotowanych stokach, oddać się narciarskiemu szaleństwu. Gwarantujemy, że po całym dniu na stoku, nie będziesz mieć siły na negatywne myślenie!

A jeśli łyżwy i narty nie są Twoją mocną stroną, zawsze możesz wybrać się na... sanki.

Dziewczynka na łyżwach

Odwiedź termy lub aquapark

W wodzie nasze ciało relaksuje się i odpoczywa. Jednym z najlepszych sposobów na zimowy wypoczynek są termy. Gorąca woda, sauny, tężnie solne, masaże czy bicze wodne pozwalają na odstresowanie i pozbycie się różnych dolegliwości, np. zbyt mocnych napięć mięśniowych. Wizyta w termach to idealne zakończenie aktywnego dnia, który spędziliśmy na stoku lub spacerze.

Jeśli do najbliższych term mamy kilkaset kilometrów, możemy postawić na wizytę w aquaparku. W większości ośrodków tego typu oprócz wspaniałej zabawy na zjeżdżalniach, będziemy mogli również skorzystać z sauny czy jacuzzi. Warto też pamiętać, że niektóre aquaparki oferują swoim gościom baseny odkryte także zimą. W takich basenach możemy popływać w podgrzewanej wodzie, jednocześnie delektując się opadającymi płatkami śniegu oraz mroźnym niebem i na pewno nie zmarzniemy.

Rozgrzej się… dobrą kuchnią

Jednym ze sposobów na rozgrzanie podczas długich mroźnych wieczorów jest... dobra kuchnia. Zimą warto postawić na posiłki z dodatkiem imbiru, cynamonu czy kardamonu. Na śniadanie sprawdzi się owsianka z pieczonym jabłkiem i cynamonem. W roli dania głównego możemy podać curry – dodatek przypraw i ostry smak potrawy z pewnością sprawi, że będzie nam cieplej. Na deser – fondue czekoladowe. Kolacja to idealny moment na granolę zalaną ciepłym mlekiem.

Chyba każdy z nas nie wyobraża sobie zimy bez gorących napoi. Jeśli lubisz alkohol podawany na gorąco, wypij grzane wino lub piwo – gwarantujemy, że grzaniec w połączeniu z zimowym krajobrazem z pewnością poprawi Ci humor! Poznaj 5 pomysłów na rozgrzewające zimowe napoje.

Dla fanów drinków bezalkoholowych rozwiązaniem będzie zimowa herbata z imbirem, cytryną, laskami cynamonu, kardamonem i goździkami czy piernikowe latte, które możemy zrobić samodzielnie w domu lub skusić się na jedno z podawanych w popularnych kawiarniach. Doskonałym poprawiaczem nastroju jest też gorąca czekolada.

Gorąca czekolada

Pomyśl o wakacjach

Gdy dopada Cię zimowa chandra... pomyśl o wakacjach. Co prawda do lata jeszcze daleko, ale to właśnie zimą oferty biur podróży czy wynajem apartamentu nad morzem są najatrakcyjniejsze. Potem, im bliżej do wakacji, tym ceny rosną, a najlepsze oferty są już wyprzedane. Dlatego, jeśli masz pewność, gdzie chcesz spędzić swój najbliższy urlop, zaplanuj go już teraz.

Planowanie to dla Ciebie za mało? A co powiesz na wakacje w zimie? W styczniu średnia temperatura na Dominikanie wynosi 29 stopni, słońce świeci przez 8 godzin w ciągu dnia, a woda jest idealna do tego, by skorzystać z kąpieli. Zima to również idealny moment na odwiedzenie Sri Lanki, słynącej z plantacji herbaty i rajskich plaż. Coraz tańsza staje się Tajlandia, którą warto odwiedzić właśnie podczas polskiej zimy. W styczniu zastaniemy tam około 32 stopnie Celsjusza i wodę nagrzaną do 28 stopni.

Zmień wystrój mieszkania

Jesteś domatorem? Zniechęca Cię przygnębiająca pogoda za oknem i najchętniej całą zimę przesiedziałbyś w domu? Jeśli tak – zadbaj o to, by wnętrze Twojego mieszkania było ciepłe i przytulne. Zimowy wystrój może zachwycać klimatem i niepowtarzalną atmosferą. Jak go stworzyć?

Kup świece. Nie tylko stworzą przytulny nastrój, ale – jeśli zdecydujesz się na świece zapachowe – pozostawią we wnętrzu piękny zapach. Zimą warto postawić na aromaty z dodatkiem cynamonu i innych korzennych przypraw. Jeśli nie jesteś fanem świec, postaw na światełka. Możesz zawiesić je na ramie łóżka, włożyć do wazonu lub położyć na szafce.

Nieodłącznym elementem zimowej dekoracji wnętrza są grube tkaniny. Możesz zdecydować się na miękki koc z grubym splotem, narzutę na łóżko lub dekoracyjne poduszki. Pamiętaj, że tkaniny mają ogromną moc w wizualnym ocieplaniu pomieszczeń, które przecież w okresie zimowym jest absolutnie nie do przecenienia.

Do dekoracji możesz wykorzystać także elementy naturalne – szyszki, gałązki świerku, suszone plasterki pomarańczy. Doskonale będą one wyglądać włożone do przezroczystego wazonu lub położone na ozdobnej tacy w towarzystwie świec.

Zimowe mieszkanie

Zadbaj o zdrowie

O zdrowie powinniśmy dbać przez cały rok, jednak zimą jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienie. Jak mu zapobiec? Po pierwsze – zadbaj o odpowiednie ubrania. Zimowe buty powinny być ocieplone i nieprzemakalne. W tym czasie warto ubierać się na cebulkę – wówczas jest mniejsze ryzyko, że będzie nam zbyt zimno lub zbyt gorąco, a przed zimnem dodatkowo ochroni nas warstwa powietrza, która gromadzi się między poszczególnymi elementami odzieży.

W miesiącach zimowych nie powinniśmy odpuszczać sobie dwóch rzeczy – śniadania przed wyjściem z domu i ciepłego posiłku każdego dnia. Ułatwią one organizmowi gospodarowanie energią. Pamiętajmy też o suplementacji witaminami, m.in. witaminą D, której brakuje nam, gdy na dworze nie ma słońca.

Jeśli już zdarzy nam się zachorować, koniecznie zostańmy w domu i zastosujmy się do zaleceń lekarza. Przechodzone infekcje mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego nie przekonujmy się, że krótki spacer do biura nam nie zaszkodzi.

Zobacz, jak najlepiej ubrać się na zimowy spacer, by się nie rozchorować.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz