Materiał Partnera

Ziemniak – król polskich upraw

Ziemniak – król polskich upraw

Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich codziennego obiadu. Posypane aromatycznym koperkiem, polane masłem, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, bardzo często goszczą na stołach. Mowa oczywiście o królu wśród warzyw, czyli ziemniaku, regionalnie zwanym pyrą czy kartoflem. Jest składnikiem zup, ale także wielu tradycyjnych polskich dań, takich jak placki ziemniaczane, pierogi ruskie, szare kluski czy pyzy. Bezapelacyjnie można uznać go za jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Jakie ma właściwości? Na czym polega integrowana uprawa ziemniaka?

Jedz na zdrowie

Jednym z najczęściej powielanych dietetycznych mitów dotyczących ziemniaków jest ich wysoka kaloryczność. Wiele osób dbających o wygląd swojej sylwetki, rezygnowało z ich spożywania, na rzecz makaronów, ryżu czy kasz. Oczywiście te produkty w wersji pełnoziarnistej mają pozytywne znaczenie w naszej diecie stanowiąc jej urozmaicenie. Jednakże wielu specjalistów w branży zdrowej żywności skutecznie obaliło panujące w świadomości społeczności przekonanie o tym, że ziemniaki przyczyniają się do wzrostu naszej wagi. Ta niezwykle popularna w Polsce bulwa jest źródłem energii, czyli potrzebnych węglowodanów, błonnika usprawniającego przemianę materii i białka. Jak mówi właściciel Gospodarstwa Rolnego, Ryszard Szczukowski, ziemniaki zawiera wysoką ilość witaminy C, potasu, wapnia i fosforu. Najzdrowszą wersją przygotowywania jest ugotowanie ich w mundurkach, na parze lub upieczenie bez dodatku tłuszczu. Zachowują one w ten sposób wszystkie wartości odżywcze i wyjątkowe walory smakowe. Bowiem najwięcej dobroci, bo aż 90% znajduje się w skórce. Najczęściej jednak obieramy je i gotujemy, co sprawia, że pozbywamy się tego co cenne dla naszego zdrowia. Dlatego w tym stwierdzeniu, że ziemniaki tuczą jest ziarenko prawdy. Zależy to jednak właśnie od sposobu przyrządzenia oraz niestosowania kalorycznych sosów, masła czy innej okrasy.

Integrowana produkcja

Na smak ziemniaków oraz poziom wartości odżywczych niewątpliwie ma sposób jego uprawy. Intensywny rozwój rolnictwa przyczynił się do wzrostu mechanizacji produkcji, a co gorsze chemizacji, w celu zwiększenia efektywności plonów. Integrowana metoda produkcji w kontekście ziemniaków, czyli głównych roślin uprawianych w Polsce, to odpowiedź na szeroko rozprzestrzeniające się negatywne działania. Jej celem jest obniżenie poziomu stosowania chemicznych substancji w uprawie przy jednoczesnym zachowaniu wysokich i wysokiej jakości plonów, a w konsekwencji osiągnięcie wysokich zysków. Metoda ta ogranicza skażenie środowiska naturalnego, dając gwarancję bezpieczeństwa produktu żywieniowego. Dlatego stosowanie integrowanej produkcji ma wymiar zarówno ekonomiczny jak i ekologiczny.

Uprawiane w ten sposób ziemniaki są zdrowsze, gdyż wykorzystywane nawozy są mineralne, w przeciwieństwie do konwencjonalnych technik uprawy roślin, a środki ochrony roślin aplikowane są w znacznie mniejszej ilości. Dodatkowo integrowana uprawa posiada certyfikat poświadczający jakość produktów.

- mówią zgodnie Elżbieta i Ryszard Szczukowscy, prowadzący gospodarstwo rolne, w którym stosują integrowaną produkcję ziemniaków. 

Opracowanie:
Rakowiec, Pawlicka 3
tel. 55 275 16 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz