Artykuł sponsorowany

Ziemia na placu budowy, odpad czy coś wartego zachowania?

Ziemia na placu budowy, odpad czy coś wartego zachowania?

Na placu budowy każdy uczestnik procesu budowlanego ma swoje obowiązki, a do obowiązków inwestora należy między innymi zapewnienie na placu budowy bezpieczeństwa pracowników i innych osób przebywających na budowie, jak również zabezpieczenie mienia, oraz dobra organizacja placu budowy. Zaczyna się to bardzo wcześnie, bo już od wykopów na fundamenty. Zawsze w tym momencie powstaje problem, co zrobić z ziemią z wykopu?

Różne rodzaje gleby z wykopu

Jeśli wykonuje się wykop pod fundamenty po całym obrysie budynku, na dodatek wystarczająco głęboki, by duża część podpiwniczenia znalazła się pod ziemią, powstają bardzo duże ilości ziemi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ziemia ta nie jest odpadem sama z siebie i o ile zostanie wykorzystana na terenie budowy, to się nim nie stanie. Zwykle jednak inwestorzy, korzystając z usług firm oferujących prace ziemne, oprócz wypożyczenia koparki, także wypożyczają samochód wywrotkę, alby tę ziemię z terenu budowy usunąć. W zależności od wielkości terenu inwestycji, ziemię można przez pewien czas składować na terenie, nie można jednak dopuścić, by znalazła się zbyt blisko wykopu, gdyż wtedy może grozić jej obsuwaniem. Główną kategorią, która decyduje o tym, czy ziemia będzie przydatna, jest to, czy jest to gleba urodzajna, czy nieurodzajna. Można je odróżnić po kolorze, humus to ziemia o ciemnej barwie, bywa szarobrązowa, brązowa albo całkiem czarna. Nieurodzajna gleba znajdująca się zwykle poniżej warstwy humusu ma kolor żółtawy, zbliżony do piasku.

Jak odpowiednio zadbać o ziemię z wykopu?

Ziemię urodzajną można wykorzystać choćby do założenia ogrodu wokół domu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jej odczyn, gdyż gleby kwaśne charakterystyczne są dla terenów lasów iglastych i nie sprawdzą się przy hodowli roślin liściastych, a tym bardziej kwitnących. Jeśli jednak będzie to gleba nam odpowiadająca, wynajęta firma musi tę warstwę ściągnąć ostrożnie, o czym doskonale wiedzą pracownicy FHU TOM-AG, zajmującej się profesjonalną realizacją usług ziemnych. Następnie humus należy składować na pryzmie nie przekraczającej 1,5 m wysokości i 3 m szerokości lub długości. Dobrze też, by pryzma osłonięta była przed słońcem dlatego, żeby nie wysychała. Warto też obsadzić ją roślinami, które później można wykorzystać jako nawóz, gdyż pozostawiona sama sobie traci urodzajność i właściwości. Jeśli mamy do czynienia z ziemią nieurodzajną, można ją sprzedać lub oddać, ale można też za jej pomocą obsypać fundamenty, a może nawet wymodelować teren według własnego uznania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz