Materiał Partnera

Zielona szkoła – dlaczego warto organizować tego typu wyjazdy dla dzieci?

Zielona szkoła – dlaczego warto organizować tego typu wyjazdy dla dzieci?

Wiele placówek oświatowych organizuje dla swoich uczniów wyjazdy edukacyjne, czyli tzw. zielone szkoły. Wycieczki te połączone są z nauką poprzez zabawę i poznawaniem nowych miejsc. Podczas takich wyjazdów dzieci mają szansę na bezpośredni kontakt z naturą oraz pogłębianie wiedzy w nietypowych okolicznościach, co sprawia, że łatwiej i szybciej się uczą. Wyjaśniamy, jak wyglądają takie wyjazdy i dlaczego warto je organizować.

Zielona szkoła – co to takiego?

Zielone szkoły to wycieczki, podczas których uczniowie mają okazję do bezpośredniego obcowania z naturą oraz pogłębiania wiedzy z zakresu przyrody, biologii, ekologii, historii i nie tylko. Nietypowe warunki do nauki sprawiają, że dzieci i młodzież łatwiej, chętniej i znacznie szybciej przyswajają wiedzę. Wyjazdy tego typu są atrakcyjne i sprzyjają również regeneracji sił. Wycieczki w ramach zielonej szkoły zazwyczaj trwają tydzień lub dwa, w tym czasie uczniowie pod okiem wychowawców nie tylko odbywają zajęcia na łonie natury, ale także zwiedzają ciekawe miejsca.

Organizacja zielonej szkoły – czy to problematyczne?

Zorganizowanie wyjazdu w ramach zielonej szkoły to dość poważne wyzwanie, szczególnie jeśli w wycieczce będzie brała udział większa grupa dzieci lub młodzieży. Oprócz wybrania odpowiedniego ośrodka noclegowego, w którym będziemy mieć zapewnione posiłki oraz atrakcje dla uczestników zielonej szkoły, musimy także zaplanować program wyjazdu. Bardzo ważne jest też zorganizowanie bezpiecznego przejazdu dla uczestników. W woj. pomorskim godną polecenia jest firma transportowa ROMBUS prowadzona przez Jana Srokę w Tczewie. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Dlaczego warto organizować zielone szkoły?

Podczas wyjazdów tego typu dzieci mają okazję nie tylko pogłębiać wiedzę w okolicznościach przyrody i zwiedzać ciekawe miejsca, ale również są zachęcane do aktywnego spędzania wolnego czasu. Takie wyjazdy sprzyjają nawiązywaniu przyjaźni oraz nauce pracy w grupie. Psychologowie uważają też, że zielone szkoły polepszają relacje między nauczycielami a młodzieżą, będąc również okazją do odkrycia różnych talentów. Młodzież uczy się wrażliwości na piękno przyrody oraz poznaje zasady poruszania się w nieoznaczonym terenie. Podczas zielonych szkół uczniowie często mają też okazję zobaczyć na żywo wiele gatunków zwierząt. Dodatkowo, bardzo dużą zaletą takich wyjazdów jest dla młodzieży okazja do nauki samodzielności.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz