Materiał Partnera

Zgrzewarki doczołowe i elektrooporowe do zgrzewania rur z PE, PP, PVDF

Zgrzewarki doczołowe i elektrooporowe do zgrzewania rur z PE, PP, PVDF

Zgrzewanie to technologia, której zasadniczym celem jest trwałe łączenie konstrukcji wykonanych z metalu albo tworzyw sztucznych. Istotą wskazanego działania jest podgrzanie stykających się komponentów, w taki sposób, aby stały się one plastyczne. Podstawowe urządzenia wykorzystywane do tego procesu do zgrzewarki doczołowe i elektrooporowe. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Kilka słów o zgrzewarkach doczołowych

Zgrzewarki doczołowe to maszyny, które przeznaczone są do łączenia struktur z tworzyw sztucznych wyróżniających się szerokim zakresem średnic. Wskazana technika jest niezwykle bezpieczna i niezawodna. Działanie polega na podgrzaniu elementów do odpowiedniej temperatury. Komponenty łączone są za pomocą docisku mechanicznego. Zgrzewarki doczołowe pozwalają na uzyskanie rezultatu w formie jednorodnego złącza. Proces realizowany za pośrednictwem opisywanych urządzeń nie jest trudny. Zapewnia dużą wytrzymałość łączonych elementów. Technika jest niezwykle dokładna. Zgrzewarki doczołowe to idealne maszyny do zespalania rur, które wyróżniają się dużą średnicą. Urządzenia te pozwalają na realizacje procesu zgrzewania w miejscu pracy, a także w trudno dostępnych miejscach w terenie, na przykład wykopy lub rowy – informuje pracownik przedsiębiorstwa Schiele Plast sp. j. Technika Zgrzewania, które świadczy usługi zgrzewania rur z zastosowaniem zgrzewarek doczołowych, a także elektrooporowych.

Charakterystyka zgrzewarek elektrooporowych

Zgrzewarki elektrooporowe to maszyny wykorzystywane do uzyskiwania połączeń rur PE, PP i PVDF z użyciem kształtek zawierających wbudowane komponenty grzewcze. Przed przystąpieniem do działania rury przygotowuje się przez wsunięcie zewnętrznej warstwy do głębokości określonej na poziomie około 0,2 mm. Następnie trzeba ochronić przed przemieszczaniem się struktur. W tym celu stosuje się zaciski. Zgrzewarka elektrooporowa dostarcza napięcie do kształtek. Dzięki temu prąd przechodzący przez przewody doprowadza do roztopienia się polimeru. W konsekwencji dochodzi do zespolenia kształtek z rurą. Po przeprowadzeniu tego procesu struktura ulega schłodzeniu. Ostatnim działaniem jest zdjęcie elementów, które przystosowane są do pełnienia funkcji zaciskowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz