Artykuł sponsorowany

Zgłębniki żołądkowe dla bydła – przegląd produktów

Zgłębniki żołądkowe dla bydła – przegląd produktów

Problemy żołądkowe bydła mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Dodatkowo to żywienie wpływa na wydajność krów mlecznych i jakość mleka oraz jakość mięsa wołowego. W badaniu żołądka lub też usuwaniu szkodliwej zawartości lekarze weterynarii wykorzystują zgłębniki przystosowane do budowy układu pokarmowego bydła. Przyjrzyjmy się, jakie ich rodzaje są dostępne i w czym znajdują zastosowanie.

Zgłębniki żołądkowe

Jednym z przyrządów wykorzystywanych w weterynarii są zgłębniki żołądkowe. Ich produkcję oraz sprzedaż prowadzi Premed, producent między innymi aparatury medycznej, sprzętu rolno-przetwórczego oraz sprzętu spawalniczego.

Typ Thygensena

Jednym z dwóch omawianych tu zgłębników żołądkowych dla bydła jest tak zwany typ Thygensena. W tej konstrukcji zgłębnik wykonany jest z drutu stalowego w formie spirali. Kończy go tulejka gwintowa, a na niej można zamontować jeden z trzech wariantów końcówek: A, B, lub C. Przetyczka zakończone uchem z jednej strony i oliwką z drugiej znajduje się wewnątrz spirali. Ten model, podobnie jak sonda zabezpieczony jest przed skutkami korozji.

Typ Thygensena wykorzystuje się głównie do przepychania pokarmów stałych w przełyku bydła: ziemniaków, buraków, owoców i podobnych produktów. Przyrząd może być również wykorzystany do wyjmowania pokarmu, choć nie jest to wskazane.

Typ Popularny

To kolejny zgłębnik żołądkowy dla bydła w ofercie artykułów sprzętu weterynaryjnego. Ten także wykonany został z drutu w formie spirali. Jednak na jego końcach znajdują się odpowiednio tulejka oporowa oraz tulejka baryłkowa. Po stronie baryłki spirala nawinięta jest zwiększonym skokiem zwojów. Przetyczka wewnątrz spirali z jednej strony zakończona jest rączką, a z drugiej – oliwką. Podobnie jak poprzednie przyrządy i ten posiada pełne zabezpieczenie przed korozją.

Typ Popularny zastosować możemy w przypadku wzdęć u zwierzęcia – zgłębnik wprowadzony przez przełyk do żwacza udrożnia układ pokarmowy, a także wyprowadza gazy na zewnątrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz