Artykuł sponsorowany

Zespół suchego oka – objawy i leczenie

Zespół suchego oka – objawy i leczenie
Zespół suchego oka jest jednym z tych schorzeń, które znacznie odbijają się na komforcie codziennego życia. Jak się okazuje, przypadłość ta wcale nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Badania przeprowadzone przez specjalistów wyraźnie pokazują, że na chorobę tę cierpi od 11 do nawet 17% dorosłej populacji. Jak rozpoznać pierwsze objawy zespołu suchego oka i w jaki sposób sobie z nim poradzić?

Zespół suchego oka – najczęstsze objawy

Zacząć należy od tego, iż zespół suchego oka klasyfikowany jest do grupy schorzeń, w których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Efektem tego typu zaburzeń jest całkowite wysychanie rogówki i spojówki. Przypadłość ta najczęściej stwierdzana jest u kobiet w okresie menopauzy, choć zauważa się również silne powiązania z chorobami autoimmunologicznymi, dermatologicznymi i neurologicznymi. Najbardziej charakterystycznym objawem jest pieczenie oczu. Paradoksalnie w zespole suchego oka może dojść do sytuacji, w której produkcja łez może być nawet zwiększona, aczkolwiek ze względu na nieprawidłowy skład, nie będą one w stanie skutecznie nawilżyć oka. Objawy szczególnie nasilają się w okresie zimowym, kiedy wiele czasu spędza się w pomieszczeniach ogrzewanych. Do ich nasilenia może przyczynić się także praca przy komputerze oraz przebywanie w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych.

Bardzo ważne jest to, aby nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów i w razie możliwości, jak najszybciej udać się do doświadczonego okulisty. Zdecydowanie zalicza się do nich Centrum Medyczne Med-Plus. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze lekarskiej placówka od lat zapewnia swoim pacjentom kompleksowe wsparcie w zakresie diagnostyki i leczenie chorób oczu. Jak zatem przebiega leczenie?


Zespół suchego oka – leczenie

Kompleksowe leczenie zespołu suchego oka jest relatywnie skomplikowanym i długotrwałym procesem. Niestety wciąż jednak nie wymyślono skutecznych metod usunięcia przyczyny schorzenia. Leczenie ma zatem charakter objawowy, choć jest to niezwykle istotne, jeśli chodzi o powrót pacjenta do komfortowego funkcjonowania. Wiele sposobów poradzenia sobie z problemem ma charakter profilaktyczny. Powinno się przede wszystkim unikać sytuacji, w których zwiększa się parowanie filmu łzowego. Mowa tu o paleniu tytoniu, silnym wietrze, czy o środowisku, cechującego się suchym powietrzem.

Aby zmniejszyć ekspozycję na działanie silnego wiatru, warto również przemyśleć zakup okularów z szerszymi oprawkami. Wśród wielu dostępnych na rynku preparatów, warto zwrócić uwagę szczególnie na te o nowocześniejszym składzie, których czas aktywnego działania jest wydłużony. Trzeba również zadbać o to, żeby leki podawane przed ewentualnym kontaktem z czynnikami, zwiększającymi prawdopodobieństwo pojawienia się objawów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz