Zero waste. Trend, który chroni środowisko? To możliwe!

Zero waste. Trend, który chroni środowisko? To możliwe!

Trend, który chroni środowisko? To możliwe! Filozofia zero waste, czyli dosłownie – zero odpadów, opiera się na świadomym ograniczeniu produkcji śmieci. Na jej temat powstaje coraz więcej publikacji, papierowe opakowania ograniczają kawiarnie i restauracje, a na polskim rynku powstaje coraz więcej sklepów, które promują korzystanie z odnawialnych zasobów i świadome zakupy. Dowiedz się, jak możesz wprowadzić filozofię zero waste w swoim domu.

Czym jest filozofia zero waste?

Zero waste, czyli w dosłownym tłumaczeniu „zero śmieci”, to styl życia, opierający się na świadomym ograniczeniu produkcji śmieci. Zapoczątkowała go Bea Johnson, która w 2008 roku postanowiła całkowicie zrezygnować z wytwarzania odpadów. Jej książka pt. „Zero waste” została światowym bestsellerem, a Bea stała się inicjatorką globalnego ruchu zero śmieciowego. Na swoim blogu zachęcała odbiorców do uproszczenia trybu życia i zmniejszenia ilości odpadów w myśl 5 zasad: 

  • odmawiaj, 
  • ograniczaj, 
  • używaj ponownie, 
  • przetwarzaj, 
  • kompostuj.

Filozofia zero waste doskonale odnalazła się w mediach. Na jej temat powstaje coraz więcej książek, do programów telewizyjnych są zapraszani przedstawiciele podobnego stylu życia, papierowe opakowania ograniczają kawiarnie i restauracje, a w supermarketach powoli powstają specjalne półki, na których można znaleźć produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia.

Aby przyłączyć się do ruchu zero waste, nie musimy wcale diametralnie zmieniać swojego życia. Najlepiej sprawdzi się tutaj metoda małych kroków. Co ważne, długotrwałym efektem naszych działań będzie nie tylko pusty kosz na śmieci, ale również oszczędności, mniej zmarnowanej żywności, przemyślana garderoba i wiele innych korzyści, z których teraz nie zdajemy sobie sprawy.

Trend zero waste

Co możesz zrobić, żeby ograniczyć ilość śmieci?

Ogranicz niepotrzebne kupowanie

Unikaj kupowania na zapas i pod wpływem impulsu. Planuj posiłki, chodź na zakupy z listą i naucz się gotować z resztek. Dzięki temu nie tylko nie będziesz wyrzucać żywności, ale również zaoszczędzisz, bo będziesz kupować mniej. Jedzenie, które zostało ci po weselu czy świętach wcale nie musi wylądować na śmietniku - jeśli sama wiesz, że nie zjesz takiej ilości, zaproś gości na obiad czy wspólną kolację. Żywność możesz również oddać potrzebującym. W 2018 roku podczas świątecznej akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" można było oddać jedzenie wolontariuszom, którzy bezpłatnie dostarczyli je potrzebującym. Dzięki temu wiele osób mogło sobie pozwolić na sycący posiłek.

Nie kupuj ubrań, które posłużą ci tylko jeden sezon, a potem wylądują na śmietniku. Zamiast tego stawiaj na dobre jakościowo materiały i klasyczne fasony, które z pewnością posłużą ci kilka lat. Unikaj też kupowania ubrań tylko dlatego, że są modne. Pamiętaj, że każda moda przemija, a zmieniające się trendy sprawią, że po kilku latach twoja szafa pełna będzie niepotrzebnych ciuchów. Ideę slow fashion cenią sobie najpopularniejsze modowe blogerki - ty też się nią zainspiruj!

Zabierz na zakupy swoją siatkę

Czy wiesz, że już ponad 40 krajów na całym świecie zakazało w części lub w całości używania jednorazowych toreb foliowych, lub wprowadziło opłaty za ich stosowanie? W Polsce opłata recyklingowa została wprowadzona na początku 2018 roku. Za reklamówkę zapłacisz około 25 groszy - niby nie dużo, a jednak po co niepotrzebnie wydawać pieniądze? Zakupy możesz zapakować w koszyk lub materiałową torbę. 

Postaraj się zrezygnować z foliowych torebek do pakowania pieczywa, warzyw czy owoców. Zwróć uwagę na to, w co zapakowane są produkty, które kupujesz. W miarę możliwości wybieraj artykuły bez opakowań, zapakowane w szkło lub papier. Nie popadaj jednak w paranoję - jeśli twój ulubiony jogurt jest tylko w plastikowym kubeczku, nie musisz z niego rezygnować! Pamiętaj jednak, by potem umieścić odpady w odpowiednim pojemniku, dzięki czemu zostaną ponownie wykorzystane.

torby materiałowe zero waste

Unikaj jednorazowych produktów

Unikaj wszystkiego, co jednorazowe. Zamiast kupować wodę lub sok w plastikowej butelce, wykorzystaj bidon lub termos na napoje. Ogranicz serwetki i ręczniki papierowe - możesz zastąpić je ściereczkami, które po zakończeniu sprzątania wypierzesz w pralce. Na pikniku staraj się nie używać jednorazowych talerzy i sztućców.

Obecnie coraz więcej restauracji stara się przywiązywać uwagę do ochrony środowiska i zmniejsza zużycie plastiku. Listę kawiarni, w których możesz napić się kawy we własnym kubku, znajdziesz na Facebooku na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste - Z własnym kubkiem. W akcji bierze udział około 300 lokali z całej Polski. W Wielkiej Brytanii ciekawy pomysł na wielokrotne wykorzystanie kubka na kawę wprowadziła Costa Coffee. Wspólnie z bankiem Barclays stworzyła ona kubek, który działa także jako metoda płatności, działający w oparciu o technologię NFC.

Lokale wprowadzają również słomki wielorazowego użytku - póki co takie zmiany wprowadziło kilkanaście restauracji w większych miastach w Polsce. W Twojej ulubionej knajpce podają drinka z plastikową słomką? Pamiętaj, że możesz zabrać ze sobą własną słomkę, np. metalową lub bambusową (świetne modele znajdziesz m.in. na Aliexpress) i zrezygnować z tej oferowanej przez obsługę.

Nie wyrzucaj - oddaj lub wymień się

Zastanów się, w jaki sposób możesz ponownie wykorzystać rzeczy, których już nie potrzebujesz. Ubrania, w których nie chodzisz, zbędne zabawki czy sprzęty AGD oddaj potrzebującym lub sprzedaj. W mediach społecznościowych znajdziesz grupy, w których możesz zamieścić takie ogłoszenie. Na Facebooku ludzie wystawiają ubrania, kosmetyki i inne rzeczy, które mogą znaleźć drugiego właściciela. Dzięki temu nie tylko zmniejszmy ilość śmieci, ale także oszczędzamy czas, ponieważ większość osób z chęcią przyjedzie do nas, aby samodzielnie zabrać stary sprzęt, a my nie będziemy musieli płacić za profesjonalną usługę.

Pomyśl, jak możesz dać drugie życie opakowaniom po butach, starej ramce i innym przedmiotom. Stare meble z łatwością odnowisz za pomocą farby lub okleiny. Dzięki tym samym produktom zamienisz stare pudełko po adidasach w eleganckie pudełko do przechowywania. Starą ramkę możesz wykorzystać, aby zrobić obraz z mchu, a zużytą koszulkę przerobić na ściereczki do mycia podłogi. Nawet stary, nienadający się do gotowania garnek, możesz wykorzystać jako balkonową doniczkę.

Zadbaj o skuteczny recykling odpadów

Każdego roku na całym świecie produkuje się miliardy ton śmieci, które muszą znaleźć swoje miejsce na wysypisku lub zostać odpowiednio przetworzone w zakładzie recyklingowym. Dzięki segregacji odpadów możliwe jest ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych, metalu, papieru, szkła czy plastikowych butelek. Selekcja śmieci odbywa się z korzyścią dla środowiska naturalnego, a przy tym każde gospodarstwo domowe może płacić niższą stawkę za wywóz odpadów.

Segregując śmieci, przyczyniamy się również do zmniejszenia ich ilości i szkodliwości. Dzięki selektywnym zbiórkom możliwe jest zwiększenie objętości źródeł surowców wtórnych. Recykling plastikowych butelek, puszek czy szkła wymaga mniejszego nakładu materiałów i energii, niż w przypadku gdybyśmy produkowali je z wykorzystaniem pierwotnych surowców - dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa i zmniejsza emisja CO2 do atmosfery.

Dlatego pamiętaj, że wiele opakowań, sprzętów, a nawet ubrań może zostać przetworzonych i ponownie wykorzystanych, jeśli tylko trafi w odpowiednie miejsce. 

Przeczytaj, czym jest zdrowa żywność i dlaczego jest modna.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz