Artykuł sponsorowany

Zepsuta pralka – kiedy warto ją naprawić?

Zepsuta pralka – kiedy warto ją naprawić?

Pralka to jedno z urządzeń, bez których nie umiem wyobrazić sobie życia. Jednak jak w przypadku każdego sprzętu AGD, musimy liczyć się z ograniczoną żywotnością i możliwością wystąpienia usterki. Odpowiednia dbałość pozwala przedłużyć czas użytkowania oraz odsunąć widmo awarii. Jeśli jednak do niej dojdzie, to co wtedy? Czy każdą usterkę warto naprawiać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Najczęstsze problemy

Wszystkie urządzenia AGD, w tym też pralki, mają ograniczoną żywotność. Części zużywają się pod wpływem eksploatacji oraz niewłaściwego użytkowania. Oznacza to, że prędzej czy później, sprzęt ulegnie zepsuciu. W wielu przypadkach wystarcz skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, takiego jak Walmo,  autoryzowanego serwisu firm Candy i Hoover.

Naprawa pralek jest możliwa w przypadku problemów z bębnem. Jeśli nie obraca się on, choć silnik pracuje właściwie, winny będzie zapewne pasek klinowy. Serwis zajmie się jego naciągnięciem lub wymianą. Poluzowane śruby mocujące, zużyte amortyzatory lub łożyska mogą sprawiać, że bęben będzie pracował zbyt głośno, konieczna więc będzie wymiana tych elementów.

Awarią programatora zająć mogą się tylko doświadczeni specjaliści. Jest to najważniejsza część pralki, która odpowiada za przebieg całego procesu prania. O jego uszkodzeniu świadczą zakłócenia w postaci zacinania się pralki lub pomijania niektórych etapów prania.

Do częstych usterek należą też awarie pompy i filtru wody. Są one natychmiast widoczne – ich oznaką jest woda wypływająca z pralki podczas prania. Pomóc może tu wyczyszczenia filtra, jeśli jednak nie da to efektu, konieczna będzie wymiana uszczelek pierścieniowych w pompie.

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

W większości przypadków naprawa AGD konieczna jest dopiero po upływie okresu gwarancyjnego. Zazwyczaj jest to też kilka lat po zakupie urządzenia, a więc w momencie, w którym niekiedy sami rozważaliśmy wymianę na nowy model.

Dobry sprzęt jest jednak kosztowny, warto zatem rozważyć naprawę pogwarancyjną, zamiast kupować od razu nową pralkę. To, czy serwisowanie będzie opłacalne, zależy jednak przede wszystkim od kosztów naprawy i stopnia uszkodzenia urządzenia. Najlepiej ocenią to doświadczeni specjaliści z wybranego przez nas serwisu – zdiagnozują oni problem i wskażą możliwe rozwiązania.

Właściwe użytkowanie

Żywotność urządzeń AGD pozwala przedłużyć właściwe ich użytkowanie i pralka nie jest tu wyjątkiem. Istnieje więc kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać. Po pierwsze, używajmy środków przeznaczonych do prania w pralce, zredukujmy też ilość płynu do zmiękczania i wybielacza. Pod drugie, po skończonym praniu pralka powinna  natychmiast opróżniona. Po trzecie, utrzymanie czystości. Musimy pamiętać o regularnym przecieraniu gumowej uszczelki w drzwiach pralki oraz o czyszczeniu filtra.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz