Artykuł sponsorowany

Żelbet czy beton – który materiał wybrać

Żelbet czy beton – który materiał wybrać

W Polsce cały czas trwa boom budowlany. Powstają nowe mieszkania w blokach, ale też domy jednorodzinne. Na etapie doboru materiałów inwestorzy muszą podjąć decyzję, z jakich materiałów skorzystać oraz które z nich będą najtrwalsze. Najczęściej do budowy wykorzystywany jest żelbet lub beton. Każdy z nich ma własne właściwości, ale który z nich jest najlepszy?

Właściwości betonu

Beton to materiał, który charakteryzuje się niewielką wytrzymałością na rozciąganie. Jest też materiałem kruchym i dlatego można spotka po pod nazwą – sztuczny kamień. Ze względu na niewielką wytrzymałość na rozciąganie z samego betonu nie produkuje się zginanych elementów konstrukcyjnych jak belki czy stropy. Musiałyby mieć one duży przekrój poprzeczny w stosunku do rozpiętości. Co więcej elementy te niszczyłyby się szybko nawet pod minimalnym obciążeniem. Inaczej jest, jeśli betonowe elementy zostaną wzmocnione prętami stalowymi. Mamy wtedy do czynienia z elementami konstrukcyjnymi zwanymi żelbetem. Nie ulegają one zniszczeniu i są znacznie bardziej wytrzymałe ze względu na konstrukcje stalowe, które utrzymują na sobie ciężar.

Wzmocnienie konstrukcji

Wzmocnienie stalowymi prętami wykorzystuje się wtedy, kiedy konstrukcja betonowa jest narażona na silne działanie sił rozciągających. Najczęściej takie żelbetonowe konstrukcje stosuje się, jako nadproża okienne i drzwiowe, stropy oraz ławy fundamentowe. Technologia ta idealnie sprawdza się przy słupach, schodach, tarasach oraz balkonach. Co więcej beton zbrojony wykorzystuje się również poza obszarem budynku, na przykład do konstrukcji podjazdów dla samochodów lub przy budowie ramp.

Jak przygotować beton?

Beton, który jest wykorzystywany we wzmocnionych konstrukcjach żelbetonowych powinien być dobrze przygotowany. Liczy się też gatunek stosowanego betonu, ponieważ jest on kluczowy dla trwałości całej konstrukcji. Beton do konstrukcji żelbetowej można zrobić samodzielnie lub zamówić bezpośrednio w wytwórni. Wtedy trzeba pamiętać, aby korzystać z usług sprawdzonych dostawców, dzięki czemu inwestor będzie mieć pewność, że beton spełnia wszystkie wymogi projektowe. W przypadku, kiedy chcemy samodzielnie przygotować beton należy zwrócić uwagę na jego klasę oraz niską nasiąkliwość, a także konsystencję. Do budowy domu jednorodzinnego najczęściej stosuje się beton o klasie C16/C20 o konsystencji plastycznej

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz