Artykuł sponsorowany

Zdrowotne właściwości witaminy D3

Zdrowotne właściwości witaminy D3
Witamina D3 jest typem witaminy D, który charakteryzuje się działaniem przeciwkrzywicznym. Jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno dzieci, jak i dorosłych. U najmłodszych odpowiada m.in. za rozwój kości, później z kolei utrzymuje ich prawidłowy stan. Jakie konkretnie działanie ma witamina D3? Z jakimi nieprawidłowościami wiąże się jej niedobór bądź nadmiar?

Witamina D3 – działanie

Należy podkreślić, że witamina D3 (cholekalcyferol) należy do grupy steroidów, które łatwo rozpuszczają się w tłuszczach, a następnie krążą w surowicy krwi. Warto zaznaczyć, że ta witamina, w przeciwieństwie do witaminy D2, dwa razy skuteczniej zwiększa ogólny poziom witaminy D. Witamina D3 jest ważna dla organizmu, gdyż to właśnie dzięki niej wapń i fosforany są łatwiej przyswajane przez układ pokarmowy i nerki. Co ciekawe, to właśnie ta witamina wyrównuje ich poziom, przez co mineralizacja kości jest prawidłowa.

Czemu powstają niedobory witaminy D3 i jak się objawiają?

Witamina D3 dostarczana jest do organizmu dzięki ekspozycji na światło słoneczne, przez właściwą dietę oraz suplementację. Największe niedobory tej witaminy występują w miesiącach jesienno-zimowych, dlatego szczególnie wtedy specjaliści zalecają uzupełnianie jej z innych źródeł. Ponadto należy podkreślić, że niedobory witaminy D3 występują częściej także u osób cierpiących na schorzenia wątroby i nerek, zespół złego wchłaniania, a także stosujących regularnie leki przeciwpadaczkowe. U osób, u których stwierdza się niedobory witaminy D3 następuje nieodpowiednia mineralizacja kości, co u dzieci objawia się m.in. krzywicą, a u dorosłych rozmiękczeniem kości (osteomalacja) lub osteoporozą.

Nadmiar witaminy D3 także szkodzi – dlaczego?

Należy podkreślić, że również nadmiar witaminy D3 jest niekorzystny dla organizmu.

Najczęściej stwierdza się go u osób, które przedawkowały suplementy diety. Pojawiają się wtedy objawy takie jak: wymioty, biegunka, ból głowy, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie itp. – mówi specjalista z Tree Pharma z Poznania.

Jeśli na tym etapie nie odbędzie się konsultacja ze specjalistą, to nadmiar witaminy D3 doprowadzi to odkładania się wapnia w tkankach, co w konsekwencji uszkodzi działanie organów.

Dlatego, aby ilość witaminy D3 w organizmie była odpowiednia, należy ustalić jej poziom wraz ze specjalistą. Jeśli będzie nieodpowiedni, lekarz określi indywidualne zapotrzebowanie i zaleci suplementację tej dawki. Tylko takie postępowanie jest wskazane, dlatego przed decyzją o uzupełnianiu witaminy D3 suplementami diety, warto się skonsultować.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz