Artykuł sponsorowany

Zdjęcie do dokumentów - jak się przygotować?

Zdjęcie do dokumentów - jak się przygotować?
Wcześniej czy później każdy z nas będzie musiał wykonać profesjonalne zdjęcie do dokumentu. Młodsi obywatele muszą takie mieć w celu wyrobienia legitymacji szkolnej, ci nieco starsi do swojego pierwszego dowodu osobistego. Podobnie w kwestii wyrobienia prawa jazdy czy też legitymacji pracowniczych. W większości przypadków zasady są podobne, a profesjonalny fotograf bez problemu poradzi sobie z wykonaniem i obróbką. Trzeba jednak pamiętać, że część odpowiedzialności – chociażby za nasz ubiór czy fryzurę – ciąży na nas, dlatego musimy odpowiednio się przygotować.

Odpowiedni ubiór – jakich elementów należy unikać?

Gdy szykujemy się do zdjęcia, ważne jest, aby trzymać się kilku kluczowych reguł. Nie powinniśmy zakładać szali, dużych korali, golfów ani kapturów – utrudnia to identyfikację osoby. Podobnie zabronione są również nachodzące na twarz kolczyki, czapki, opaski i spinki z przodu głowy. Jeśli chodzi o cały ubiór poniżej szyi, jest on praktycznie niewidoczny – nie musimy się nim więc specjalnie przejmować. Najważniejsze, aby był w miarę schludny. Makijaż natomiast, który nakładamy, powinien być matowy – bez jakichkolwiek perłowych cieni i brokatowych błyszczyków.

Jak powinna wyglądać twarz na zdjęciu?

Na przestrzeni lat zasady dotyczące ustawienia twarzy nieco się zmieniły. Aktualnie głowa nie może być przekrzywiona – patrzymy centralnie w obiektyw. Ponadto, ważne jest, aby zachować naturalny wygląd – usta powinny być zamknięte, a brwi całkowicie widoczne. Nasza fryzura również nie może wystawać poza kadr. Pamiętajmy, że powinniśmy przyjść na zdjęcie całkowicie wypoczęci – nasze zmęczenie wysiłkiem fizycznym, czy też niewyspanie będzie zauważalne na zdjęciu do dokumentów.

Co, jeśli nasza religia wymaga nakrycia głowy?

Oczywiście, póki twarz będzie widoczna, nakrycie głowy może znajdować się na fotografii. Warto jednak do wniosku o dokument dołączyć zaświadczenie potwierdzające przynależność do wspólnoty wyznaniowej. Musi być to jednak wspólnota, która jest prawnie zarejestrowana w Polsce.

Na zakończenie warto wspomnieć, że niektórzy ludzie samodzielnie wykonują zdjęcia do dowodu osobistego. Niestety, często jest to błąd, a takie fotografie są odrzucane przez urzędników. Oprócz odpowiedniego wyglądu, zdjęcie musi mieć konkretne wymiary oraz ilość pikseli na cal. Fizyczna odbitka powinna również spełniać pewne warunki. Dlatego praca fotografów – na przykład z firmy Foto-As – jest niezastąpiona. Posiadają oni odpowiednie aparaty oraz oprogramowanie, dzięki którym mamy pewność, że nasze zdjęcie będzie się nadawało do dokumentu i nie zostanie odrzucone.
Opracowanie:
Poznań, Słowiańska 40D
tel. 605 726 702
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz