Artykuł sponsorowany

Zawodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Zawodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Istnieją zawody, dla których wykupienie OC jest obowiązkowe. Ubezpieczenie to pokrywa koszty związane z wyrządzeniem szkody na rzecz innej osoby w ramach wykonywania obowiązków zawodowych.

Zawodowe OC – dla kogo?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a świadczone przez ciebie usługi związane są z dużą odpowiedzialnością, powinieneś wykupić dobrowolne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zabezpieczy ono twoje finanse i pokryje koszty naprawiania ewentualnie wyrządzonej przez ciebie szkody podczas wykonywania czynności zawodowych. Wybrane grupy zawodowe mają obowiązek posiadania takiego ubezpieczenia, co reguluje rozporządzenie Ministra Finansów. Zawodowe OC musi wykupić m.in. komornik, prawnik, organizator imprez masowych, agent ubezpieczeniowy, rzeczoznawca, księgowy, architekt, inżynier, lekarz, rewident czy detektyw. Jak już wspomnieliśmy, istnieją również dobrowolne zawodowe ubezpieczenia OC. Warto jest rozważyć ich zakup, jeśli zależy nam na ochronie naszych finansów, a wykonywany zawód wiąże się z ryzykiem wyrządzenia komuś szkody.

Korzyści wynikające z posiadania zawodowego OC

Ubezpieczenie pokrywa koszty związane z naprawieniem szkody i wypłatą odszkodowania osobie, która doznała szkody w wyniku wypełniania przez ciebie obowiązków służbowych. Zawodowe ubezpieczenie OC pomaga także twojej firmie spełnić wymagania kontraktowe i przetargowe. Nie ma sztywno określonych zasad obowiązujących w tego typu ubezpieczeniach, do każdego klienta jest ono dopasowywane indywidualnie. Większość ubezpieczalni oferuje również ratalny sposób opłacenia polisy, dlatego koszty równomiernie się rozkładają i nie są dużym obciążeniem dla firmowego budżetu powiedział Kazimierz Smaciarz, agent ubezpieczeniowy, prowadzący działalność w Skawinie.

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie obejmuje sytuacje, w których ty lub twoja firma spowodowaliście szkodę w wyniku wykonywania czynności zawodowych. Polisa obejmuje również ochronę ubezpieczeniową na sumę gwarancyjną. Osoby, które objęte są obowiązkiem posiadania zawodowego OC, mogą liczyć na nadwyżkę nad sumę gwarancyjną, jaka wynika z zawartej umowy. Dodatkowo, w ramach zawodowego OC, możemy ubezpieczyć się od następstw wypadku ubezpieczeniowego, który miał miejsce poza granicami Polski. Ubezpieczyć możemy również błędy naszych podwykonawców. Polisa często obejmuje także dokumentację związaną z wykonywaniem czynności zawodowych, a dokładnie skutki jej ewentualnego zaginięcia lub zniszczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz