Artykuł sponsorowany

Zawód marynarz: co zrobić, by pracować na tym stanowisku?

Zawód marynarz: co zrobić, by pracować na tym stanowisku?

Praca na morzu jawi się jako wielka przygoda. Marynarze zdobywają wiele ciekawych doświadczeń i zwiedzają świat, zarabiając przy tym naprawdę dobre pieniądze. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi wybiera dla siebie taką właśnie ścieżkę kariery. Jednak marynarzem można zostać nawet po zakończeniu edukacji. W jaki sposób jest to możliwe?

Marynarz – krótka charakterystyka zawodu

Marynarz to osoba, która jest członkiem załogi statku lub innej jednostki pływającej (np. tankowca, chemikaliowca). Decydując się na pracę w tym zawodzie, należy liczyć się z koniecznością długiej rozłąki z rodziną i przyjaciółmi. Pracując na pełnym morzu, nie ma możliwości powrotu do domu po zakończeniu zmiany. Nierzadko marynarze przebywają poza swoim miejscem zamieszkania nawet do sześciu miesięcy. Trzeba mieć świadomość, że praca na statku nie wygląda tak, jak ukazane jest to w filmach czy serialach.

Marynarze każdego dnia muszą mierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami. Większość z nich związana jest z ryzykiem uszkodzenia ciała. Nietrudno doznać urazu na skutek poślizgnięcia się na pokładzie czy zaplątania w liny. Wilgotne powietrze również nie służy zdrowiu. W takim środowisku rany goją się wolniej. Sporym zagrożeniem są też współcześni piraci, choć na Morzu Bałtyckim raczej trudno ich spotkać. Wszystkie te negatywne cechy wynagradza jednak poczucie wolności, wizja gwarantowanej kariery i dobrych zarobków.



Jak zostać marynarzem?

Nastolatkowie, którzy marzą o karierze marynarza, powinni odpowiednio pokierować swoją edukacją już na poziomie szkoły średniej. Warto wówczas wybrać jedną ze szkół profilowanych np. Zespół Szkół Morskich w Darłowie, Kołobrzegu lub Świnoujściu lub zapisać się do placówki niepublicznej –  np. Szkoły Morskiej w Gdyni. Każdą z tych szkół kończy się z tytułem technika nawigacji lub mechanika okrętowego.

Żeby podnieść swoje kwalifikacje, dobrze jest ukończyć studia wyższe na Akademii Morskiej w Gdyni lub w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Osoby, które edukację mają już za sobą, nie muszą rezygnować ze swoich marzeń o pracy na morzu. Z myślą o nich powstały liczne kursy marynarskie i uzupełniające, które przygotowują do rozpoczęcia kariery w tym charakterze.

Gdzie szukać ofert pracy?

Znalezienie pracodawcy może okazać się sporym wyzwaniem. Ogłoszenia o pracę dla marynarzy nie są zamieszczane w codziennej gazecie czy na popularnych portalach społecznościowych. Aby znaleźć pracę na statku, warto skorzystać z pomocy agencji ECS Essberger Crewing Services, która zajmuje się rekrutacją marynarzy, oficerów i mechaników okrętowych. Agencja ta gwarantuje atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz możliwość uczenia się od najlepszych przedstawicieli zawodu. Obsługuje rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz