Materiał Partnera

Zatrzymane prawo jazdy. Co robić?

Zatrzymane prawo jazdy. Co robić?

Prawo jazdy to bardzo użyteczne uprawnienie. Możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi ułatwia nam życie, a niekiedy jest podstawą naszej pracy. Wiele osób nie wyobraża już sobie życia bez możliwości jazdy samochodem. Dlatego zatrzymanie prawa jazdy to poważny cios i ogromne życiowe utrudnienie, a czasem zawodowe być albo nie być. Co zrobić w sytuacji zatrzymania prawa jazdy?

W jakiej sytuacji można stracić prawo jazdy?

Policjant może zabrać prawo jazdy osobie pod wpływem alkoholu albo środków odurzających. Zatrzymaniem „prawka” może się zakończyć także zebranie 24 punktów karnych (20 w przypadku osób, które mają uprawnienia krócej niż rok). To ma się zmienić w połowie roku 2018. Jakie zmiany nas czekają? To pytanie zadaliśmy ekspertowi ze Stowarzyszenia Uczciwe Prawo:

Od czerwca 2018 zebranie 24 punktów karnych nie będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu. Osoba taka będzie skierowana na kurs reedukacyjny trwający 4 dni i kosztujący 500 złotych. Musi odbyć go w ciągu miesiąca i zaliczyć w ciągu 6 tygodni. Inaczej prawo jazdy jest zatrzymywane, a kierowca na nowo musi robić pełny kurs oraz zdawać egzamin.

Kontrowersje wokół zatrzymywania prawa jazdy

Prawo stanowi, że policjant może zatrzymać prawo jazdy, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił wykroczenie lub przestępstwo, które skutkowałoby sądowym odebraniem uprawnień. Powodem może być też rażące naruszenie przepisów, a nawet stłuczka – zależnie od okoliczności. Przepisy te są wadliwe z kilku powodów:

  • Uznaniowość. Prawo nie określa ściśle, kiedy policjant może zatrzymać dokument. W rezultacie może on podejrzewać przestępstwo w oparciu o wątpliwe przesłanki albo odebrać uprawnienia mimo tego, że takie działanie byłoby niewspółmierne do czynu. Dla sądu jest bardziej wiarygodny z uwagi na pełnioną funkcję. Stąd prosta droga do nadużyć i nieuprawnionego zatrzymywania dokumentu.
  • Wadliwa aparatura pomiarowa. Radary Iskra-1, mówiąc delikatnie, nie są wiarygodne. W skrajnych przypadkach pokazują dużą prędkość pojazdu, który… stoi. Niestety, wskazania tego radaru są podstawą do wystawiania mandatów, a niekiedy zatrzymywania prawa jazdy. Na szczęście coraz więcej spraw sądowych z Iskrą-1 w tle jest rozstrzyganych na korzyść kierowców.
  • Prawo jazdy najpierw jest zatrzymywane, a potem jest podejmowana decyzja w tej sprawie. Brzmi jak absurd, ale to prawda: policja przekazuje nasz dokument staroście, a następnie wydaje on zakaz prowadzenia pojazdu.

Zatrzymano moje prawo jazdy. Co dalej?

Takich absurdalnych zapisów jest więcej. Często osoby, którym zatrzymano prawo jazdy, mają poczucie niesprawiedliwości – niejednokrotnie słusznie! Jeżeli zatrzymano Twoje prawo jazdy, a według Ciebie nie było do tego podstaw, skonsultuj swoje położenie z prawnikiem lub udaj się do organizacji, która zrzesza osoby w podobnej sytuacji (np. wspomniane Stowarzyszenie Uczciwe Prawo). Tam zasięgniesz porady i poznasz historie innych osób, którym udało się odzyskać prawo jazdy.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz