Materiał Partnera

Zastosowanie zrębków drzewnych

Zastosowanie zrębków drzewnych

Zrębki drzewne to niewielkie kawałki drewna, których rozmiary wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu centymetrów. Powstają one w wyniku rozdrabniania drewna w maszynach nazywanych rębakami. Zrębki drzewne mają wiele zastosowań. Postaramy się przedstawić do jakich celów najczęściej są wykorzystywane. Dodatkowo podpowiemy skąd najczęściej pochodzą zrębki i co ma wpływ na ich jakość.

Zastosowanie zrębek drzewnych

Zrębki mogą być wykorzystywane do różnych celów. Ich przeznaczenie jest uzależnione przede wszystkim od:

  • gatunku drewna,
  • jakości surowca drzewnego,
  • zanieczyszczenia surowca,
  • poziomu wilgotności,
  • wymiarów zrębek.

Najczęściej zrębki drewna wykorzystuje się do:

  • produkcji płyt pilśniowych i wiórowych,
  • wyodrębniania żywicy i garbników metoda ekstrakcji,
  • produkcji żelazostopów,
  • celów opałowych,
  • zastosowań w ogrodnictwie.

Zrębki opałowe

Zrębki opałowe to cząsteczki drewna o rozmiarach, które nie przekraczają 50 mm. W procesie produkcji zrębek można wykorzystywać zarówno drewno iglaste jak i liściaste. Zwykle jednak w procesie produkcyjnym wykorzystuje się drewno gorszej jakości (odpad z tartaków oraz lasów). W procesie wytwarzania płyt pilśniowych wykorzystywany jest surowiec o ściśle określonej wilgotności. W przypadku produkcji zrębków do celów energetycznych poziom wilgotności nie jest regulowany żadną normą.

Pochodzenie i właściwości zrębek

Zrębki opałowe pochodzą najczęściej z plantacji wierzby energetycznej, odpadów tartacznych oraz pozostałości po wyrębie drzew. Wartość opałowa zrębek wynosi ok. 13 MJ/kg. Jest ona uzależniona od poziomu wilgotności drewna. Dla porównania węgiel kamienny charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 17-30 MJ/kg. Cena zrębek jest dosyć atrakcyjna w porównaniu z innymi materiałami opałowymi. Niemniej jednak do opalania za pomocą zrębek niezbędny jest specjalny kocioł.

Wartość opałowa zrębek w dużym stopniu zależy od ich wilgotności. Im niższa wilgotność tym wyższa wartość opałowa. Wzrost poziomu wilgotności o 10% powoduje jednoczesny spadek wartości opałowej o 3-5%. Dużo lepsze parametry wilgotnościowe mają zrębki z lasu aniżeli zrębki tartaczne. Poziom wilgotności drewna jest uzależniony od jego gęstości. Gęstość drewna liściastego jest większa dzięki czemu wykazuje ono niższą wilgotność. Co ciekawe w procesie spalania zrębek powstaje popiół, który znajduje zastosowanie jako dobrej jakości nawóz.

Zrębki tartaczne i leśne możecie nabyć w firmie Eko-Dar z Radzymina. Oferuje ona zarówno zrębki liściaste jak i iglaste pochodzenia leśnego oraz tartacznego. Wybierając zrębki jako paliwo opałowe warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu instalacji i wyposażeniu jej w kocioł przystosowany do spalania zrębków.
Opracowanie:
Stary Janków 36
tel. 600 448 648
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz