Zastosowanie wyrobów śrubowych i elementów złącznych

Wyroby śrubowe oraz elementy złączne mają rozmaite zastosowanie w branży budowlanej, oraz w różnego typu warsztatach. Przydatne są także podczas wielu prac domowych i remontowych. W ofercie marketów technicznych znajdziesz szeroki wybór tych wyrobów. Sprawdź, co zaliczamy do elementów złącznych i jakie jest ich zastosowanie. Dowiedz się, jakie cechy powinny posiadać te artykuły techniczne.
Co zaliczamy do elementów złącznych?
Elementy złączne i śrubowe mają szerokie zastosowanie zarówno w różnych branżach przemysłowych, jak i podczas prac domowych. Do tych wyrobów technicznych zaliczamy różnego rodzaju:
- nakrętki,
- nity,
- nitonakrętki,
- kotwy,
- wkręty zwykłe i dociskowe,
- pierścienie,
- opaski zaciskowe,
- pręty gwintowane.
Mianem wyrobów śrubowych określamy także wszelkie śruby oraz gwoździe. W marketach technicznych, takich jak M-TI znajdziesz także smarowniczki, sworznie, kołki, pokrętła, wpusty pryzmatyczne, zawleczki, tarcze do cięcia i szlifowania, elektrody oraz zaślepki. Warto wspomnieć także, że doskonałym uzupełnieniem wyrobów śrubowych są różnego typu podkładki i uszczelki, zabezpieczające konstrukcje. Wszystkie te narzędzia i akcesoria pozwalają na solidne i trwałe łączenie części maszyn, sprzętów i różnych urządzeń.
Klasyfikacja wyrobów śrubowych i elementów złącznych
Wyroby śrubowe oraz elementy złączne można podzielić na podkategorie, a także wyodrębnić z nich różne rodzaje. Wyroby śrubowe dzielimy na:
- śruby z gwintem na całości trzpienia,
- śruby z gwintem na części trzpienia,
- śruby z podsadzeniem,
- nakrętki kwadratowe i sześciokątne,
- gwoździe - papowe, okrągłe, sufitowe,
- a także gwoździe z trzpieniami o różnych kształtach.
Złączne elementy można natomiast podzielić na te z połączeniami rozłącznymi oraz nierozłącznymi. Elementy rozłączne cechuje możliwość ich wielokrotnego montażu i demontażu – są to m.in. nakrętki, śruby, podkładki.
Zastosowanie elementów złącznych
Wyroby techniczne, takie jak różnego rodzaju śruby, nakrętki i gwoździe stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu, a także w rzemiośle. Znajdują również zastosowanie w branży produkcyjnej, budowlanej czy motoryzacyjnej. Ponadto, używa się ich w różnego rodzaju:
- zakładach mechanicznych,
- fabrykach,
- zakładach stolarskich – zarówno w produkcji stolarki okiennej, jak i drzwiowej,
- w przemyśle meblarskim,
a także w wielu innych dziedzinach. Za pomocą elementów złącznych montuje się także konstrukcje drewniane i metalowe oraz łączy inne materiały. Niektóre z nich pełnią również funkcję ochronną, zabezpieczając przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi.