Artykuł sponsorowany

Zastosowanie wagowych czujników tensometrycznych

Zastosowanie wagowych czujników tensometrycznych

Precyzyjny pomiar ciężaru różnych produktów jest niezwykle ważny zarówno w gospodarce, m.in. przemyśle produkcyjnym, rolnictwie oraz transporcie, jak w codziennym życiu każdego gospodarstwa domowego. Współcześnie stosowane wagi pomiarowe budowane są na bazie bardzo wrażliwych czujników tensometrycznych.

Czym jest czujnik tensometryczny?

Czujnik tensometryczny, nazywany również tensometrem, to urządzenie służące do bezpośredniego pomiaru naprężenia, a pośrednio takich wartości jak siła, ciśnienie, przyspieszenie czy masa – właśnie dlatego wykorzystywane są w produkcji urządzeń wagowych. Ze względu na budowę urządzenia wyróżniamy m.in. tensometry zygzakowe, wężykowe, foliowe, kratkowe oraz półprzewodnikowe.

Gdzie stosowane są czujniki tensometryczne?

Czujniki tensometryczne to niezbędny i podstawowy element do budowy wag elektronicznych o zastosowaniu laboratoryjnym i domowym, układów automatyki dokonujących pomiarów wagowych (np. w platformach najazdowych, mierzących ciężar wjeżdżających na nie pojazdów lub układach mierzących ciężar zbiorników magazynowych) oraz urządzeń pomiarowych przeznaczonych do pomiaru naprężenia, sił ściskających czy rozciągających. O tym, jaki tensometr może zostać zastosowany decydują takie czynniki jak jego konstrukcja, rodzaj obciążenia oraz temperatura pracy.

Na jakiej zasadzie działają czujniki tensometryczne?

Działanie czujnika tensometrycznego opiera się na zmianie rezystancji elektrycznej drutu metalowego wraz za zmianą jego długości. Drut oporowy za pomocą specjalnego kleju przyklejany jest do elementu, który pod wpływem działających na niego sił ulega odkształceniu. Drut ulega takim samym odkształceniom co powierzchnia, do której został przyklejony, a wraz ze zmianą kształtu zmienia się jego długość i tym samym rezystancja elektryczna. Mierząc opór elektrycznych możliwe jest zmierzenie poziomu odkształcenia, a następnie - po podstawieniu do odpowiedniego wzoru – poziomu siły wywierającej wpływ na czujnik. W przypadku czujników stosowanych w urządzeniach wagowych czynnikiem tym będzie ciężar danego obiektu.

Jednym z wiodących na światowym rynku producentów urządzeń wagowych, w tym czujników tensometrycznych, jest założona w 1951 roku francuska firma Precia-Molen.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz