Materiał Partnera

Zastosowanie technologii druku 3D

Zastosowanie technologii druku 3D

Historia drukowania przestrzennego sięga pierwszej połowy lat 80., jednak dopiero w XXI wieku nastąpił znaczny rozwój tej technologii i jej otworzenie się na szerszą klientelę. Dziś z jego zalet korzystają także osoby prywatne i małe firmy, które mogą zdecydować się zarówno na zlecenie wykonania druku zewnętrznemu przedsiębiorstwu, jak i nabyć własne urządzenie. Jakie są główne obszary zastosowań technologii druku 3D?

Architektura i budownictwo

W przypadku chęci lepszego zwizualizowania wizji projektanta, druk 3D jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu można zaprezentować modele domów, rzuty kondygnacyjne, obiekty architektoniczne i wieloelementowe inwestycje, a technologia ta nie ma ograniczeń i pozwala tworzyć skomplikowane i wymyślne konstrukcje. 

Medycyna

Drukarki 3D są obecnie na dużą skalę stosowane w medycynie, przede wszystkim w stomatologii do dokładnego odwzorowywania protez. Urządzenia te używane są również do tworzenia elementów na potrzeby chirurgii, m.in. modeli kości, stawów oraz łączeń kostnych. Metoda ta sprawdza się ponadto w przypadku skomplikowanych zabiegów, gdzie chirurdzy właśnie na częściach wykonanych przy pomocy druku 3D, przeprowadzają pierwsze próby operacyjne.

Motoryzacja

Wiele koncernów motoryzacyjnych dzięki drukowi 3D skróciło okres oczekiwania na części montażowe, obniżając tym samym swoje koszty. Mogą to być np. elementy do blokowania pokrywy silnika, rury wydechowe oraz inne elementy o skomplikowanych kształtach. Skrajnym przypadkiem jest drukowanie całych samochodów przy użyciu wysoce zaawansowanych urządzeń. Takim samochodem jest prototypowy model Urbee wyposażony w jednocylindrowy silnik i rozpędzający się do prędkości 110 km/h.

Moda

Od nowinek technologicznych takich jak drukowanie 3D nie stroni również przemysł modowy, a na wybiegach coraz częściej pojawiają się kreacje powstałe właśnie tą metodą. Na mniejszą skalę druk przestrzenny stosowany jest do produkcji wkładek obuwniczych, idealnie wyprofilowanych pod kątem konkretnego klienta. Sprawdzają się one głównie w sporcie, w którym dokładne dopasowanie obuwia może przesądzić o sukcesie lub porażce.

Edukacja

Dzięki drukowaniu w 3D powstają także obiekty używane na potrzeby edukacji, stanowiące praktyczną pomoc dla nauczycieli oraz umożliwiające eksperymentowanie podczas zajęć. Oczywiście jest to technologia wykorzystywana głównie w wysoko rozwiniętych państwach takich jak Japonia, jednak skomplikowane przedmioty w druku 3D można spotkać również w Polsce, przede wszystkim na uczelniach technicznych oraz medycznych.

Druk 3D zyskuje coraz większe uznanie Polaków jako użyteczne narzędzie do realizowania działań biznesowych. Wówczas warto korzystać z doświadczonych w tym zakresie drukarni 3D, takich jak firma Best-Pol z Gliwic.

Opracowanie:
Gliwice, Kościuszki 1C
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz