Materiał Partnera

Zastosowanie taśm w piekarnictwie

Zastosowanie taśm w piekarnictwie

Aby na domowych stołach mogło pojawić się świeże i chrupkie pieczywo, piekarnie muszą skrupulatnie zająć się każdym etapem jego produkcji. Ciasto powinno szybko trafić do pieca, a gotowe wyroby muszą dotrzeć do miejsca, gdzie zostaną zapakowane. W przypadku dużych piekarni nie sposób, by transportem tych produktów zajmowali się pracownicy. Właśnie dlatego stosuje się do tego taśmy transportujące.


Jakie taśmy wykorzystuje się w piekarniach?

Wypiekanie pieczywa na większą skalę wiąże się z wykorzystywaniem specjalnych technologii. Ma to zapewnić, że proces produkcji będzie przebiegał sprawnie i możliwie najszybciej.

W związku z tym w piekarniach można często spotkać się z taśmami transportującymi. Zastosowanie tych urządzeń pozwala nie tylko odciążyć personel firmy, ale także pomaga sprawić, że wyroby będą szybko docierały we wskazane miejsce.

Taśma transportująca musi być ściśle dobrana do specyfiki i wielkości produkcji danej piekarni. Można mieć wtedy pewność, że rozwiązanie to będzie wydajne dla przedsiębiorstwa. Ponadto taśmy takie wyróżnia bezawaryjne działanie. Natomiast ich wytrzymałość to gwarancja tego, że mogą być wykorzystywane w różnych warunkach.

Taśmy te pracują cicho, dlatego nie są uciążliwe dla personelu. Są też zaprojektowane tak, aby mogły brać udział w każdym etapie produkcji pieczywa.

Taśmy transportujące świetnie sprawdzają się w piekarnictwie między innymi ze względu na swoją wszechstronność. Mogą być wykorzystywane w przypadku gotowych wyrobów oraz do transportowania surowego ciasta. Jak nietrudno się domyślić, wymaga to tego, aby były one produkowane z tworzyw odpornych na rozmaite czynniki” – mówi ekspert z firmy CENTRUM TAŚM I PASÓW.


Czym jeszcze wyróżniają się taśmy transportujące wykorzystywane w piekarnictwie?

Taśmy te służą oczywiście do transportu ciasta, ale oprócz tego mają także inne zadania. Biorą również udział w etapie jego wyrabiania oraz wypiekania. Pełnią też funkcję przenośników odkładających.

Właśnie dlatego muszą cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi. Taśmy transportujące są odporne na wysokie temperatury. Dzięki temu mogą współpracować z piecami piekarniczymi. Taśma taka może być ciągle poddawana temperaturze 140° C, a chwilowo nawet do 220° C.

Ponadto ich nawierzchnia jest bezpieczna dla transportowanej żywności. Co więcej ma ona strukturę, która uniemożliwia przywieranie ciasta. Taśmy wykorzystywane w piekarnictwie są również odporne na oleje oraz wilgoć. Doskonale przepuszczają powietrze, przy czym są jednocześnie wodoodporne. Mogą mieć kontakt zarówno z gotowymi wypiekami, jak i z mąką, olejem oraz z niewypieczonym ciastem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz