Artykuł sponsorowany

Zastosowanie taśm dwustronnych

Zastosowanie taśm dwustronnych

Mówi się czasem, że taśma klejąca to jeden z dwóch – obok smaru WD-40 – podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia każdego majsterkowicza. Przyda się również w wielu innych, domowych zastosowaniach. Wyjątkowym rodzajem taśmy klejącej jest taśma dwustronna, czyli taka, której obie strony pokryte zostały klejem. W jakich sytuacjach znajduje ona zastosowanie? Wszystko zależy od jej rodzaju.

Montaż

To niewątpliwie najważniejsze zastosowanie dwustronnych taśm klejących – stanowią one bardzo wygodną alternatywę dla zwykłego kleju oraz innych metod montażu. Używa się ich między innymi do trwałego mocowania elementów takich jak:

  • Wykładziny i dywany
  • Plakaty, banery, litery przestrzenne
  • Elementy szklane, metalowe
- Zastosowanie taśmy zależy przede wszystkim od rodzaju podkładu, wytrzymałości kleju, nośności materiału – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Tasmy24.pl - Inne produkty stosowane są w montażu elementów ciężkich i delikatnych, takich jak lustra łazienkowe, inne do trwałego przymocowania wykładziny do podłogi. Z kolei taśmy do banerów powinny wykazywać dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, przede wszystkim wilgoć. Ciekawym rozwiązaniem są taśmy wykonane z akrylowego podkładu – używa się ich do klejenia szkła oraz wszędzie tam, gdzie miejsce łączenia powinno pozostać niewidoczne

Pakowanie i naprawa

Dwustronna taśma klejąca często używana jest do pakowania produktów – jest to istotne w przypadku, kiedy opakowanie ma być estetyczne i pozbawione widocznych śladów zamykania. Ponadto można jej użyć w naprawie. Przykładowo używa się jej do ponownego mocowania uszkodzonych lusterek samochodowych.

Izolacja i tłumienie dźwięków

Piankowe taśmy dwustronne bardzo skutecznie pochłaniają wibracje, dlatego mogą być z powodzeniem stosowane do wytłumienia głośno pracujących maszyn, np. samochodów.

Konstrukcja i zalety taśm dwustronnych

Taśmy, niezależnie od swego rodzaju i zastosowania, posiadają podobną budowę. Podstawą jest warstwa nośnika – może nim być pianka, akryl, folia. Po obu stronach taśma pokryta jest klejem – po zewnętrznie stronie warstwa kleju pokryta jest z kolei paskiem. Zadaniem paska jest chronienie kleju przed wysychaniem – po jego oderwaniu zewnętrzna warstwa może zostać użyta do klejenia. Jakie są zalety taśm dwustronnych? Przede wszystkim wygoda użytkowania. Do mocnego łączenia dwóch powierzchni nie potrzebujemy praktycznie żadnych narzędzi, poza nożykiem lub nożyczkami do przycięcia taśmy. Ponadto używając taśmy nie ryzykujemy trwałego uszkodzenia powierzchni, jak to dzieje się w przypadku łączenia za pomocą wkrętów czy zwykłego kleju. Jest to również rozwiązanie nie zaburzające estetyki klejonych elementów. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz