Artykuł sponsorowany

Zastosowanie tacek papierowych

Zastosowanie tacek papierowych

Tacki to rodzaj jednorazowych naczyń, które przeważnie służą do serwowania dań na różnego rodzaju imprezach plenerowych. Papierowe naczynia są tanie, sztywne, funkcjonalne i do tego poddają się recyklingowi. W porównaniu do talerzyków plastikowych pozostają bezpieczne dla środowiska. Ze względu na różne dania, dostępnych jest kilka rodzajów tacek.

Tacki zastępujące talerz

Tacki papierowe przeważnie produkowane są w kilku kształtach. Najpopularniejsze są tacki prostokątne, które świetnie sprawdzają się na imprezach plenerowych. Przeważnie służą do podawania produktów gastronomicznych typu fast food. Serwuje się na nich np. gorące kiełbaski oraz różnego rodzaju suche dania, które nie wymagają głębokiego talerza. Prostokątne tacki papierowe utrzymują produkt, dodatki oraz sosy, dzięki czemu spożywany posiłek można jeść na stojąco. Doskonale sprawdzają się także jako podstawka do ciast i deserów. Są popularne na festynach oraz eventach kulinarnych, gdzie oferowane są potrawy od wielu wystawców. Serwowanie dań na jednorazowych tackach wyklucza problem pobicia lub ubrudzenia ograniczonej ilości talerzy.

Jednorazowe naczynia do dań tłustych i mokrych

Do serwowania dań takich jak frytki, sosy, sałatki czy zupy nadają się tacki papierowe owalne. Pokrycie warstwą folii PE sprawia, że nie nasiąkają one tłuszczem ani innymi substancjami. Ze względu na swoją funkcjonalność, są popularne w sprzedaży dla klientów indywidualnych. Często wykorzystuje się je jako tacki grillowe na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Jeśli jednak zarówno tacki prostokątne jak i owalne są zbyt płytkie i nie sprostują oczekiwaniom, można zastosować papierowe tacki gastronomiczne, które charakteryzują się nieco głębszym tłoczeniem. Są one najpopularniejsze w zastosowaniach gastronomicznych.

Użyteczne podczas wyjazdu

Tacki papierowe sprawdzają się nie tylko jako naczynia w sprzedaży dań na wynos. Jest to również produkt tworzony z myślą o turystach. W przypadku grupowych wycieczek lub biwaków niezbędne są naczynia, jednak ciężar i tłukliwość zwykłych talerzy sprawia, że zabieranie ich nie ma żadnego sensu. Tacki papierowe to produkt lekki, który nie zajmuje dużo miejsca. Warto dodać, że papierowe naczynia są dużo bardziej ekologiczne niż plastikowe talerzyki.  Ekspert z firmy ABC-PAK w Sompolnie tłumaczy:

Wykorzystywany przez nas karton do produkcji papierowych tacek zawiera dużą ilość świeżych włókien celulozowych, które ulegają szybkiej biodegradacji. Tacki mogą także zostać poddane recyklingowi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz