Materiał Partnera

Zastosowanie suszonych grzybów w gastronomii

Zastosowanie suszonych grzybów w gastronomii

Grzyby suszy się przeważnie latem i jesienią, aby móc cieszyć się ich smakiem, zapachem i właściwościami zdrowotnymi przez cały rok. W tej postaci idealnie nadają się do dań mięsnych z ryżem i kapustą. Są także świetną przyprawą do zup, gulaszów i bigosów, a zatem najlepszych dań kuchni polskiej. Niewiele osób wie, że suszone podgrzybki i prawdziwki są znacznie bardziej aromatyczne niż grzyby świeże, a intensywnie pachnie nawet woda, w której były moczone. Można ją zastosować jako przyprawę do zupy, gulaszu lub bigosu.

Czemu warto suszyć grzyby?

Sezon na grzyby jest stosunkowo krótki i zebrane w jego trakcie zapasy, bez należytego zabezpieczenia, nie pozwolą na zbyt długie cieszenie się ich smakiem. Z tego powodu, suszenie grzybów jest niezwykle popularne. W dzisiejszych czasach funkcjonują już na rynku firmy, które specjalizują się w produkcji grzybów suszonych, przeznaczonych dla gastronomii oraz do sklepów.

Obecnie w kuchni najczęściej wykorzystuje się suszone borowiki, kurki, maślaki oraz podgrzybki. Przygotowując orientalne dania kuchni azjatyckiej – przykładowo potrawy chińskie lub japońskie, warto zaopatrzyć się również w suszone grzyby shitake, niezwykle popularne w tamtejszych rejonach.

Grzyby nie tylko wzbogacają smak potraw, lecz są także cennym źródłem witaminy C i białka. Dzięki procesowi suszenia można je stosować przez cały rok, jako wartościowy dodatek do różnego typu dań. Polska jest jednym ze światowych liderów w ilości spożywania grzybów, a Polskie firmy są jednymi z najbardziej cenionych na świecie producentów grzybów marynowanych oraz suszonych.

Do czego w gastronomii można użyć grzybów suszonych?

Grzyby suszone najczęściej są wykorzystywane w gastronomii do przygotowywania pysznych, aromatycznych sosów i zup. Mogą być zarówno fantastycznym dodatkiem do mięsa, jak i głównym elementem dania wegetariańskiego. Sosy grzybowe doskonale pasują do makaronów, kasz, ale także do ziemniaków oraz ciasta francuskiego. W okresie świątecznym są też jednym z podstawowych dodatków do bigosu. Dobrej jakości grzyby suszone mogą być dodatkiem do niemalże każdego dania, a ich zastosowanie zależy wyłącznie od kreatywności i umiejętności kulinarnych kucharza.

Jak dobrze przygotowywać grzyby suszone?

Chcąc zastosować grzyby suszone w gastronomii należy najpierw je właściwe przygotować. Żeby umożliwić im oddanie pełni swojego smaku i aromatu, przed dodaniem do potrawy warto je najpierw dobrze przepłukać i namoczyć w gorącej wodzie.

Jak wskazuje ekspert z firmy Jampol będącej jednym z największych producentów grzybów suszonych dla gastronomii i sklepów: Przed dodaniem grzybów suszonych do dania, należy umieścić je w garnuszku i zalać gorącą wodą, lecz nie wrzątkiem. Warto moczyć grzyby przez około pół godziny, a po tym czasie odsączyć. Po wyjęciu grzybów z wody ich objętość może być większa nawet 10 krotnie! Namoczone grzyby można od razu wrzucić do gotowanej potrawy. Po około 10 minutach gotowania będą gotowe do spożycia.

Grzyby suszone są bardzo proste do zastosowania i łatwo dostępne. Ceni się je w branży gastronomicznej za to, że umożliwiają przygotowanie właściwie identycznych potraw, jak poprzez użycie grzybów świeżych. Można je długo przechowywać, bez ryzyka utraty smaku bądź właściwości zdrowotnych – suszenie nie pozbawia ich substancji odżywczych, ani walorów smakowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz