Artykuł sponsorowany

Zastosowanie stroboskopów w przemyśle

Zastosowanie stroboskopów w przemyśle

Efekt stroboskopowy większości znany jest z dyskotek lub teatru, jednak znajduje on również bardzo praktycznie zastosowanie w branży przemysłowej.

Czym jest efekt stroboskopowy?

Efekt stroboskopowy występuje, gdy poruszający się obiekt jest oświetlany światłem migającym w pewnej częstotliwości. Jeśli obiekt wykonuje ruch obrotowy, a obrót ten zsynchronizowany jest z częstotliwością migania światła, dla obserwatora obiekt pozostanie nieruchomy – dlatego światło pochodzące z lamp wyładowczych, świecących z pewną częstotliwością nie powinno być wykorzystywane do oświetlania pomieszczeń, w którym pracują maszyny o wirujących elementach, gdyż może to wywołać wrażenie bezruchu maszyn i być przyczyną wypadków. Manipulując częstotliwością obrotu i światła można uzyskać również wrażenie spowolnienia ruchu obrotowego lub nawet jego odwrócenia.

Zastosowanie efektu stroboskopowego w przemyśle

Stroboskop, czyli urządzenie do analizowania i obserwowania periodycznych ruchów przy użyciu przerywanego światła znajduje swoje zastosowanie w przemyśle – może być wykorzystany do pomiaru prędkości obrotowej urządzeń, a więc jest rodzajem tachometru. Wszystko dzięki możliwości nastawiania i wzorcowania częstotliwości błysku emitowanego przez stroboskop. Urządzenia te charakteryzują się wysoką dokładnością dla odczytów powyżej 900 obrotów na minutę i w tych zakresach są synchronizowane z częstotliwością sieci energetycznej. Zalety stosowania stroboskopu do pomiaru prędkości obrotowej to brak poboru mocy z sieci przy pomiarze (a zatem nie występuje zjawisko spowolnienia obrotu lub jego zatrzymanie w momencie spadku mocy w przypadku małych urządzeń) , a także możliwość mierzenia prędkości obrotów tych elementów maszyn, do których ze względu na ich niewielkie rozmiary nie da się dotrzeć ze zwykłym tachometrem. Stroboskop może być również wykorzystywany do określenia wibracji, szumów, bicia i naprężenia, powstających przy ruchu obrotowym urządzenia. Ma to na celu zlokalizowanie defektów mechanicznych i zakłóceń w maszynach.

Profesjonalne stroboskopy o zastosowaniu przemysłowym znajdziemy w ofercie firmy Grados, dystrybutora urządzeń marek takich jak Edwards Vacuum, Schwarzer, Finder Pompe, Monarch, Delavan oraz Mindman.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz