Materiał Partnera

Zastosowanie preparatów wielozadaniowych w praktyce

Zastosowanie preparatów wielozadaniowych w praktyce

Podobno nie ma takiej rzeczy, której nie można naprawić przy użyciu regulowanych szczypiec zaciskowych, taśmy klejącej i preparatu wielozadaniowego. Ten żart dobrze oddaje specyfikę preparatów, które nie pomogą w naprawie zepsutego komputera czy telewizora, ale są skutecznym antidotum na skrzypiące zawiasy i zamarznięte zamki, chronią przed rdzą i wilgocią, czyszczą i odtłuszczają. Warto lepiej poznać ich zalety i możliwość praktycznych zastosowań. 

Preparaty wielozadaniowe tak się mają do preparatów dedykowanych (specjalistycznych smarów, odmrażaczy czy środków czyszczących uporczywe zabrudzenia), jak scyzoryk ze śrubokrętem, nożyczkami, pilnikiem i widelcem do zestawu narzędzi i sztućców. Zamiast wielu różnych specyfików mamy zawsze pod ręką jedną poręczną puszkę z miksturą w sprayu, która rozwiązuje większość typowych problemów z rdzą i tarciem – nie tylko w domu, ale też w garażu i w warsztacie. 

Co wchodzi w skład preparatów wielozadaniowych? 

Składniki preparatów wielozadaniowych to przede wszystkim węglowodory: C10-C13, n-alkany, izoalkany, butan, propan oraz związki aromatyczne. Wszyscy producenci chronią patentami skład mikstury i nie informują o dokładnych proporcjach użytych substancji. Pewne jest, że w składzie każdego wielozadaniowego specyfiku znajdziemy lepkie oleje, dzięki którym uzyskuje się właściwości smarne oraz zabezpieczenie przed wodą (funkcja konserwująca). Z kolei lotne węglowodory zapewniają lekką konsystencję, która umożliwia zaoferowanie produktu w sprayu i aplikację za pośrednictwem cienkiej i elastycznej dyszy. Wszystko po to, aby łatwo było dotrzeć do ciasnych przestrzeni mechanizmów (np. zamków samochodowych) zaciętych w następstwie korozji lub zablokowanych pod wpływem niskich temperatur i wilgoci. 

Na rynku dostępne są bardzo liczne preparaty wielozadaniowe, których działanie i wymieniane w ulotkach zalety w zasadzie pokrywają się – jest zdania specjalista z firmy Paskar. – Powstaje pytanie, jak wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w codziennych zadaniach naprawczych? Dobrą wskazówką będzie przyjrzenie się innym produktom firmy oferującej preparaty wielozadaniowe: jeżeli znajdują się wśród nich profesjonalne smary, liczne środki czyszczące i konserwujące, to możemy założyć, że preparat wielozadaniowy również będzie produktem profesjonalnym, działającym w pełni zgodnie ze specyfikacją. 

Do produktów spełniających powyższe warunki należą bez wątpienia preparaty wielozadaniowe CX80 – płyn konserwująco-naprawczy oraz płyn konserwująco-naprawczy z teflonem.     

Jakie zadania potrafią wykonać wielozadaniowe preparaty CX80? 

Oba środki – płyn konserwująco-naprawczy oraz jego wersja z teflonem – mają podobne właściwości. Wśród najbardziej popularnych zastosowań znajdują się m.in.:  

  • czyszczenie i zabezpieczanie przed rdzą – spryskanie preparatem pozwala łatwo usunąć powłoki utlenionego metalu i zahamować gwałtowny postęp korozji, 
  • odblokowywanie zapieczonych i zardzewiałych elementów metalowych – stosowanie preparatu bardzo ułatwia zmagania z zardzewiałymi śrubami i nakrętkami, zamkami, trybami i wieloma innymi mechanizmami metalowymi, a jednocześnie zabezpiecza przed ich ponownym zablokowaniem się, 
  • usuwanie pisków i skrzypienia – niweluje nadmierne tarcia i dzięki temu wycisza pracę zamków, zawiasów, karniszy oraz innych mechanizmów przesuwnych i obrotowych,  
  • tworzenie bariery ochronnej pomiędzy metalami i wodą – dzięki temu skutecznie zapobiega ryzyku powstania spięć spowodowanych zawilgoceniem lub zalaniem układów elektrycznych i elektronicznych, 
  • usprawnienie lub umożliwienie działania zawilgoconych zapłonów elektronicznych 
  • odmraża zamki – rzecz niezwykle przydatna w okresie zimowym: preparatu można użyć zarówno interwencyjnie, jak też profilaktycznie, 
  • usuwa gumę do żucia – a także inne, lepkie i bardzo uciążliwe substancje, które są w stanie skutecznie zablokować np. zamek w domowych drzwiach. 

Na szczególną uwagę zasługuje wersja wielozadaniowego preparatu CX80 z teflonem. Posiada on doskonałe właściwości smarne, a tworzona przez niego powłoka ochronna zauważalnie poprawia odporność na ścieranie i w ten sposób przedłuża żywotność mechanizmów. Dzięki temu preparat ten znalazł liczne zastosowania w bardzo różnych sytuacjach, w tym tak odmiennych, jak smarowanie części rowerowych i zapobieganie przywieraniu elementów z tworzyw sztucznych do form wtryskowych. Oba preparaty łączą doskonałe parametry i skuteczność z atrakcyjną ceną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz