Artykuł sponsorowany

Zastosowanie połączeń nitowych

Zastosowanie połączeń nitowych

Obróbka ślusarska metali to nie tylko obróbka termiczna i ubytkowa, cięcie elementów metalowych na wymiar, ale także wykonywaniem połączeń konstrukcji i elementów metalowych. Jedną z często stosowanych w przemyśle i technice metod łączenia jest nitowanie. Wykonuje się je zarówno przy połączeniach drobnych części, jak i podczas budowy masywnych konstrukcji stalowych. Warto przeczytać, jakie jest zastosowanie tej techniki.

Czym są połączenia nitowe i co to jest nit?

Nitowanie to łączenie mechaniczne elementów, najczęściej metalowych za pomocą łączników zwanych nitami. Są to elementy złączne w postaci trzpieni walcowych z łbami. Połączenia nitowe tworzy się poprzez mechaniczne uformowanie zakuwki. Są nierozłączne, co oznacza, że połączonych części nie da się rozłączyć bez niszczenia nitu. Jest to technika pośrednia, w której nity łączą dwa lub więcej elementów. Przez długi czas nitowanie było jedyną dostępną metodą łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych, dopóki nie rozpowszechniło się spawanie i zgrzewanie metali.

 „Zakłady mechaniczne – wyjaśnia specjalista z firmy Głowacki i S-ka, która zajmuje się  produkcją wyrobów metalowych dla przemysłu maszynowego – takie jak nasze, specjalizujące się w produkcji elementów złącznych, oferują produkty wysokiej jakości dla wielu branż przemysłu.  Produkują one utwardzane i wysokiej jakości kołki, sworznie, podkładki oraz nity. Elementy te poddawane są obróbce cieplnej i hartowane zgodnie z oczekiwanymi parametrami. Mogą być także nawęglane, azotowane lub węgloazotowane dla uzyskania większej wytrzymałości powierzchniowej. Najlepsi wytwórcy nitów mogą wykonywać je na indywidualne zamówienie zgodnie z dostarczoną dokumentacją, również w małych seriach”.

Najczęściej produkowane rodzaje nitów

Potrzeba łączenia różnego rodzaju materiałów, w różnorodnych konfiguracjach oraz przy zróżnicowanych zastosowaniach wymaga wielu rodzajów nitów, zwłaszcza ze względu na ich własności i kształty łbów. Wyróżnić można połączenia nitowe mocne, połączenia mocno-szczelne, szczelne, a także połączenia nitowe nieznacznie obciążone. Biorąc zaś pod uwagę konstrukcję, występują połączenia zakładkowe oraz nakładkowe. Natomiast jeśli chodzi o sposób rozstawienia nitów, stosuje się połączenia jednorzędowe lub wielorzędowe. Dlatego też producenci połączeń nitowych oferują bardzo duży asortyment nitów w zależności od zastosowania oraz budowy. Dostępne są:

  • nity ze łbem kulistym,
  • nity ze łbem stożkowym,
  • nity ze łbem stożkowym soczewkowym niskim,
  • nity ze łbem stożkowym soczewkowym,
  • nity ze łbem grzybkowym,
  • nity ze łbem trapezowym.

W szerokiej ofercie rynkowej znaleźć można również produkty określane jako nitokołki. Jest to rodzaj nitów, służących do łączenia elementów poprzez wciskanie.

Nitowanie – wszędzie tam, gdzie konieczne jest solidne i mocne połączenie

Nitowanie stosuje się do łączenia ze sobą blach, taśmowników oraz kształtowników stalowych, dźwigarów, wsporników, wiązarów, a także do nierozłącznych połączeń różnych części maszyn i przedmiotów. Stosowane jest więc powszechnie we wszystkich branżach przemysłu,  przy budowie konstrukcji stalowych, wznoszeniu mostów i wiaduktów, przy pracach stoczniowym oraz w wielu innych dziedzinach techniki.

Nitowanie zapewnia solidne i mocne połączenia, do tego stopnia, że przy technice zakładkowej, gdy arkusze blachy zawinięte są na krawędziach oraz przy dużej gęstości nitów, można uzyskać wysoką szczelność połączenia. Umożliwia to stosowanie nitów również do budowy zbiorników nawet ciśnieniowych. Można więc stwierdzić, że nitowania jest uniwersalną techniką łączenia nie tylko elementów metalowych, ale także z tworzyw sztucznych, skóry, drewna i innych materiałów.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz