Artykuł sponsorowany

Zastosowanie podczerwieni w systemach alarmowych

Zastosowanie podczerwieni w systemach alarmowych

Jednym z rozwiązań stosowanych w nowoczesnych systemach alarmowych jest wykorzystanie barier podczerwieni. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej zasadzie działania aktywnych barier podczerwieni wewnątrz i na zewnątrz budynków, a dodatkowo opowiemy o działaniu systemu barier potrójnej technologii, które są wykorzystywane przede wszystkim w miejscach podwyższonego ryzyka, ale coraz częściej również na terenach bogatych posesji prywatnych.

Zasady działania aktywnych barier podczerwieni

O zasadach działania aktywnych barier podczerwieni opowiedzieli nam fachowcy z firmy ATLine z Łodzi. Otóż zasada działania omawianych barier stosowanych w systemach alarmowych opiera się na zjawisku tłumienia energii ukierunkowanej wiązki promienia elektromagnetycznego z zakresu częstotliwości promieniowania podczerwieni. Bariera składa się zazwyczaj z dwóch elementów – to nadajnik i odbiornik zamontowane naprzeciwko siebie. Nadajnik bariery jest wyposażony w diodę i układ optyczny, który nakierowuje wiązkę podczerwieni na powierzchnię odbiornika. W środku odbiornika zainstalowana jest fotodioda. Bariery podczerwieni są wykorzystywane przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju przejściach, bramach i ogrodzeniach, choć warto wspomnieć, że mogą być stosowane także do zabezpieczania cennych obiektów, np. w muzeach.

Działanie bariery potrójnej technologii

Systemy alarmowe, bariery ochronne, stają się coraz bardziej rozbudowane. Od jakiegoś czasu coraz popularniejszym rozwiązaniem – przede wszystkim na bogatych, prywatnych posesjach – jest stosowanie tzw. bariery potrójnej technologii, wykorzystywanej do tej pory głównie w miejscach podwyższonego ryzyka, na przykład w więzieniach lub elektrowniach. Jak sugeruje nazwa, bariera łączy trzy technologie, których zadaniem jest ochrona obiektu: to właśnie omawiane bariery podczerwieni, a do tego bariery mikrofali oraz czujki mikrofalowe. Mówiąc językiem fachowców, wiązki podczerwieni są synchronizowane przewodowo, bariera mikrofalowa zapewnia właściwe funkcjonowanie systemu bez względu na warunki atmosferyczne, a czujni mikrofalowe chronią doły kolumn. W systemie bariera podczerwieni tłumi wiązki promieniowania elektromagnetycznego, a bariera mikrofalowa wykorzystuje wiązki mikrofali wysokiej częstotliwości. Gdy odbiornik otrzymuje sygnał, włącza alarm. Mikrofalowa czujka dopplerowska emituje natomiast mikrofale, które odbijają się od obiektów (z założenia intruzów) i wracają do czujki, uruchamiając alarm po wykryciu ruchu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz