Materiał Partnera

Zastosowanie opraw ledowych

Zastosowanie opraw ledowych

Wysoka efektywność, bardzo długi czas pracy i oszczędność energii podczas użytkowania oświetlenia LED to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że diody elektroluminescencyjne stopniowo wypierają tradycyjne, żarnikowe źródła światła. Jednak czy w przyszłości mają szansę całkowicie zdominować branżę oświetleniową we wszystkich jej obszarach? Przyjrzyjmy się różnorodnym zastosowaniom opraw ledowych.

Oprawy LED z powodzeniem mogą zastępować ich tradycyjne odpowiedniki w praktycznie wszystkich zastosowaniach. Na przestrzeni ostatnich lat konstrukcja opraw oświetleniowych dla źródeł LED ewoluowała w kierunku zwiększenia zakresu możliwości ich zastosowania, dzięki czemu obecnie są one wykorzystywane zarówno we wnętrzach domów prywatnych, jak i w zastosowaniach przemysłowych, również poza pomieszczeniami.

Oprawy LED w domu i w biurze

Oprawą oświetleniową nazywamy urządzenia elektryczne, służące mocowaniu źródła światła i połączeniu go instalacją elektryczną. W praktyce oznacza to, że oprawą oświetleniową możemy nazwać fachowo niemal wszystkie znane nam lampy i lampki – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego BERGE.

Pod względem formy i funkcji oprawy LED prawie w niczym nie odbiegają od klasycznych rozwiązań. Istotną różnicą jest możliwość osiągnięcia ciekawszych efektów kolorystycznych, a w niektórych przypadkach również sterowania oświetleniem. Nic więc dziwnego, że technologia LED jest kuszącą alternatywą dla zwykłych źródeł światła.

Szukając oświetlenia do domu lub biura, możemy wybierać z pośród szerokiej gamy lamp biurkowych i sufitowych (żyrandoli), kinkietów, a nawet plafonów, działających właśnie w oparciu o zjawisko elektroluminescencji. Oprawy LED o podwyższonej szczelności mogą być stosowane nie tylko w mocno wilgotnych pomieszczeniach, takich jak pralnie i łazienki, ale nawet na zewnątrz. Oszczędną technologię diod możemy wykorzystać do oświetlenia ogrodu, podjazdu czy najbliższego otoczenia budynku.

Oprawy ledowe w zastosowaniach przemysłowych

Adaptacja ledowych źródeł światła na grunt zastosowań przemysłowych wymagała po pierwsze opracowania świetlówek zasilanych diodami, a po drugie – opraw, które zapewniałyby porównywalne, a nawet lepsze oświetlenie niż klasyczne rozwiązania. Obecnie na rynku oświetleniowym dostępne są rozmaite oprawy do zastosowań przemysłowych, przeznaczone właśnie do pracy ze świetlówkami LED.

W pomieszczeniach przemysłowych o szczególnie trudnych warunkach, zamiast zwykłej lampy natynkowej warto sięgnąć po hermetyczną oprawę LED. Takie urządzenia o podwyższonej szczelności (IP65) sprawdzą się m.in. w sklepach wielkopowierzchniowych oraz salach produkcyjnych o wysokim stopniu zapylenia. Świetlówki LED mogą być stosowane również z oprawami rastrowymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz