Materiał Partnera

Zastosowanie obróbki skrawaniem w przemyśle

Zastosowanie obróbki skrawaniem w przemyśle

Obróbka metali stanowi podstawę licznych gałęzi przemysłu. Na ich gruncie wykorzystywane są różnego rodzaju elementy metalowe powstające na drodze obróbki skrawaniem. W powszechnym użyciu jest kilka jej rodzajów, każdy o nieco innym zastosowaniu. Wykorzystywane są tu też nowoczesne technologie – na przykład maszyny CNC. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu poszczególnych metod.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Wynikiem obróbki skrawaniem metali czy tworzyw sztucznych są różnego rodzaju tulejki dystansowe, sworznie, rolki czy inne elementy złączne. Wykorzystywane są one między innymi w budowie maszyn czy rozmaitych instalacji. Ich produkcja może być prowadzona masowo, seryjnie lub jednostkowo przez firmy takie jak Tokmasz zajmujące się właśnie profesjonalną obróbką metali i tworzyw sztucznych – na przykład poliamidu PA6 i PA66.

W zakresie obróbki skrawaniem wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: obróbkę wiórową oraz ścierną. W pierwszym przypadku naddatek obrabianego materiału ma postać charakterystycznych, spiralnych wiórów. W drugim – formę drobnego pyłu.

Na gruncie obu stosowane są różne rodzaje obróbki materiału. Obróbka wiórowa obejmuje:

  • frezowanie – element roboczy frezarki wykonuje ruch obrotowy, który może być współbieżny lub przeciwbieżny w zależności od kierunku ruchu urządzenia i obrabianego materiału;
  • toczenie – obróbka elementów o kształcie brył obrotowych takich jak na przykład walec, tokarka ścina z przedmiotu wprowadzonego w ruch obrotowy kolejne warstwy naddatku;
  • wiercenie – wykonywanie tworów o określonej średnicy i głębokości.

Obróbka ścierna nazywana jest również obróbką wykończeniową, ponieważ wykorzystywana jest w końcowym etapie produkcji elementów. Zalicza się do niej szlifowanie, honowanie – inaczej gładzenie – oraz polerowanie.

Urządzenia do obróbki skrawaniem

O jakości wykonanych elementów złącznych ze stali, aluminium, mosiądzu czy tworzyw sztucznych decyduje przede wszystkim park maszynowy firmy zajmującej się ich produkcją. Wykorzystywane są tu między innymi krzywkowe automaty tokarskie rewolwerowe, tokarki konwencjonalne, frezarki poziome, wiertarki słupowe i stołowe, gwinciarki, szlifierki bezkłowe do wałków czy piły taśmowe.

Precyzyjna i wydajna obróbka skrawaniem jest jednak możliwa obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń CNC. Specjalistyczne urządzenie sterowane jest tu przez komputer obsługiwany przez operatora. Technologia ta umożliwia masową produkcję elementów o jednakowych komponentach każdego z nich. Ze względu na swoje zalety i szerokie zastosowanie – w wyrobie przedmiotów o różnych rozmiarach i kształtach – coraz częściej urządzenia CNC zastępują tradycyjne metody obróbki.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Strażacka 62
tel. 505 925 567
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz