Artykuł sponsorowany

Zastosowanie napędowych pasów zębatych

Zastosowanie napędowych pasów zębatych

Pas zębaty stanowi jeden z istotnych elementów przekładni pasowej. Wyróżnia się odpowiednio ukształtowaną zębatą stroną bieżną. Dzięki takiej budowie pasa możliwe jest jego wykorzystanie w napędach, w których nie może wystąpić poślizg pomiędzy kołem pasowym, a pasem napędowym.

Pasy zębate – konstrukcja

Pas zębaty składa się z trzech zasadniczych elementów: strona bieżna uzębiona, warstwa nośna oraz grzbiet pasa. Strona bieżna oraz grzbiet pasa w wielu przypadkach są wykonane z tego samego materiału. Najczęściej jest to poliuretan termoplastyczny lub termoutwardzalny oraz odpowiednia mieszanka gumowa. Natomiast warstwa nośna tzw. kord wykonuje się ze stali, stali nierdzewnej, aramidu, włókna szklanego oraz tkaniny poliestrowej. Zadaniem warstwy nośnej jest przenoszenie momentu obrotowego. Podczas pracy pasa jest poddawana złożonym obciążeniom oraz narażona na występowanie zjawisk mechanicznych, termicznych, chemicznych i fizycznych. Dobór odpowiedniego pasa, a co za tym idzie materiału z jakiego są wykonane zarówno warstwa nośna jak i strona bieżna oraz grzbiet podyktowany jest warunkami w jakich będzie pracował. Elementem umożliwiającym rozróżnienie oraz podział pasów zębatych jest kształt (np. trapezowe, okrągłe), podziałka oraz wielkość zębów.

Pasy zębate - zastosowanie

Specjalista z firmy WILHELM HERM. MÜLLER POLSKA SP Z O.O zauważa: Pasy zębate znajdują zastosowanie zarówno w motoryzacji, jak również w wielu dziedzinach przemysłu. W samochodach stosuje się je jako paski rozrządu - gdzie najczęściej ich zęby posiadają kształt okrągły. Zaletą napędów cięgnowych jakimi są pasy zębate jest możliwość przenoszenia momentu obrotowego między wałem napędzanym, a napędowym na duże odległości przy niewielkiej masie, położonych w różnych płaszczyznach. Sytuacja taka nie jest możliwa w przypadku przekładni zębatych walcowych. Kolejną zaletą jest możliwość swobodnego ustawiania wałów względem siebie. Przekładnie pasowe można dowolnie konfigurować pod względem przełożenia, położenia osi, geometrii, itp. Z uwagi na powyższe znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle.
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz