Artykuł sponsorowany

Zastosowanie i właściwości kabin lakierniczych - Mirwent

Zastosowanie i właściwości kabin lakierniczych - Mirwent

Lakierowanie pojazdów, maszyn czy mebli musi przebiegać w warunkach niezagrażającym zdrowiu i życiu pracowników warsztatu. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa gwarantują kabiny i komory lakiernicze. Ze względu na duże koszty spotyka się je głównie w większych zakładach produkcyjnych. Zalety inwestycji w kabinę dostrzegają jednak również i małe warsztaty, które używają mniej chronionych pomieszczeń.

Czym są i do czego służą kabiny lakiernicze?

Kabiny lakiernicze to szczelne panelowe konstrukcje z izolowanymi ścianami i zadaszeniem. Zapewniają one ochronę i komfort lakiernikowi na każdym etapie jego pracy. Rozpylony materiał jest usuwany z kabin tak szybko, że nie istnieje ryzyko zatrucia się oparami. Sterylność pomieszczenia niweluje również możliwość zaprószenia ognia w fazie aplikacji lakieru. Kabiny lakiernicze ponadto skracają czas schnięcia powłoki lakierniczej. Dzieje się tak dzięki aparaturze kontrolującej szybkość przepływu powietrza. Podwyższenie temperatury we wnętrzu kabiny do 60 stopni Celsjusza gwarantuje odpowiednią trwałość i twardość lakieru.

Czy kabiny lakiernicze są konieczne?

Zakłady oferujące usługi lakiernicze nie posiadają obowiązku posiadania kabin. Muszą jednak wyodrębnić pomieszczenie, które umożliwi bezpieczną aplikację i suszenie lakieru. Można je odizolować murowanymi ścianami, stalową konstrukcją z płytami osłonowymi bądź też kotarami działowymi. Metoda nie ma znaczenia, byleby wykonana adaptacja była zgodna z przepisami przeciwpożarowymi.

Najlepsze rozwiązanie stanowi jednak w pełni zintegrowana kabina lakiernicza. Jej producenci dostarczają certyfikaty na każdy podzespół lub wydają deklarację zgodności urządzenia z obowiązującym standardami bezpieczeństwa. Jako że koszty adaptacji pomieszczeń często przewyższają cenę kabiny, na jej zakup decydują się również mniejsze zakłady.

Jakie są najważniejsze elementy kabiny lakierniczej?

Kabina lakiernicza nie będzie spełniała swego zadania, jeśli przy jej montażu pojawią się błędy. Dlatego też wszelkie prace związane z instalacją czy serwisem takich pomieszczeń, należy zlecić profesjonalistom. Fachową obsługę kabin zapewnia firma Mirwent z Solca Kujawskiego.

W czasie montażu należy zwrócić szczególną uwagę na system łączenia paneli ściennych. Ich nieszczelność może doprowadzić do strat ciepła i ograniczyć prędkość przepływu powietrza. Tym samym proces usuwania pyłu zostanie spowolniony.

Kabiny lakiernicze posiadają osobny układ wentylacji nawiewnej i wywiewnej. Wentylatory muszą być na tyle wydajne, aby umożliwić pionowy ruch powietrza o wartości nie mniejszej niż 0,25 m/s. Dzięki temu z powodzeniem usuną rozpylone materiały chemiczne. Wymianę powietrza w całym pomieszczeniu zapewnia kratownica z filtrami, która zajmuje zazwyczaj całą powierzchnię podłogi. Z wentylacją powiązany jest ściśle układ grzewczy, który zapewnić ma odpowiedni skok termiczny we wnętrzu kabiny. Zapewnia więc optymalną temperaturę lakierowania, nawet gdy na zewnątrz pomieszczenia panują siarczyste mrozy.

Istotnym elementem kabiny jest również system oświetleniowy. Nie umieszcza się jednak go centralnie na suficie, gdyż zmniejszałoby to powierzchnię nawiewową. Oprawy zainstalowane są pod takim kątem, aby pozbyć się cienia z lakierowanych powierzchni. Takie rozwiązanie sprawia, że pracownicy dokładnie widzą nakładane warstwy powłoki lakieru. Najczęściej do oświetlenia kabiny lakierniczej stosuje się lampy neonowe.

Oferta firmy Mirwent

Mirwent to firma zlokalizowana niedaleko Bydgoszczy, w Solcu Kujawskim. Założycielem i właścicielem przedsiębiorstwa jest Mirosław Kędziora. Specjalizuje się ona w produkcji wyposażenia dla zakładów przemysłowych, szczególnie lakierni - wytwarza kabiny lakiernicze oraz ściany lakiernicze, które są niezawodne, wydajne i ekonomiczne w użytkowaniu. Konstrukcje te składają się z wentylatorów, przepustnic, kolan i rur oraz tłumików hałasu, a ich zadaniem jest odciąganie mgły lakierniczej z powietrza. W lakierniach, oprócz plafonów nawiewnych i wózków lakierniczych, znajdują zastosowanie także stoły szlifierskie. Firma Mirwent zajmuje się produkcją i projektowaniem wymienionych konstrukcji na zamówienie, a także ich montażem oraz serwisowaniem. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zaopatrzyć swoje lakiernie w wysokiej jakości sprzęt dostosowany do ich potrzeb.

Opracowanie:
Solec Kujawski, Garbary 2W
tel. 531 538 217
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz