Materiał Partnera

Zastosowanie i właściwości energetyczne ekogroszku

Zastosowanie i właściwości energetyczne ekogroszku

Dzisiejsze technologie opałowe pozwalają ogrzewać wnętrza budynków przy wykorzystaniu węgla, miału, drewna – w tym kominkowego – a także ekogroszku. To on jest w ostatnich latach bardzo szeroko wykorzystywany dzięki swoim wysokim właściwością energetycznym, uniwersalizmem zastosowania, a także nieemitowaniem do środowiska dużych ilości szkodliwych związków wyzwalanych podczas procesu spalania.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszkiem nazywa się paliwo stałe, które produkowane jest na bazie wysokiego jakościowo węgla kamiennego. Ważne jest to, iż stosuje się go głównie w piecach niskoemisyjnych z tak zwanymi podajnikami retortowymi. Warto wiedzieć, że stanowią one konstrukcje pozwalające na przeprowadzanie procesu spalania w bardzo proekologiczny sposób. Istotne jest także to, że świetnie współgrają z sieciami systemów grzewczych w domach prywatnych, budynkach publicznych, ośrodkach przemysłowych, czy też biurowcach.  

Zakup ekogroszku – szukaj okazji!

Ekogroszek dzięki swoim właściwościom może gwarantować olbrzymią wydajność cieplną bez konieczności wykorzystania jego dużej ilości. Warto jednak zaopatrywać się zimą w większe zapasy, o czym powinni przede wszystkim pamiętać zarządcy większych budynków o dużym spożyciu energetycznym. Wtedy warto szukać składów opału, które oferują darmowy transport przy zakupie np. jednej tony produktów. Istotne jest również korzystanie z propozycji handlowej firm, gwarantujących zarówno ekogroszek, jak i węgiel kamienny, miał, czy też drewno opałowe oraz kominkowe. Tak jest w przypadku Składu Opału PW Józefa Wojcieszaka, który zlokalizowany jest w Kobylicy. Firma dba o to, aby materiały były w nowoczesny i bezpieczny sposób magazynowane, a później transportowane do klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych.

Właściwości ekogroszku

Wysokiej jakości ekogroszek workowany lub sprzedawany luzem, powinien wyróżniać się takimi parametrami, jak: granulacja 8-22 milimetrów, wilgotność maksymalnie do 4%, kaloryczna wartość opałowa na poziomie od 25MJ/kg do 27MJ/kg, zawartość popiołu nie większą niż 6%, a siarki nie większą niż 0,5%. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesne kotły retortowe do ekogroszku, które dzisiaj często są instalowane w domach. Ich zaletami są: niska emisja gazów cieplarnianych, zautomatyzowana praca, łatwość montażowa, możliwość wykorzystania do podgrzewania wody, znacznie niższe koszty produkcji cieplnej, sprawność grzewcza na poziomie od 80-85% wzwyż!  Nic dziwnego, iż wiele osób decyduje się na modernizacje swoich urządzeń grzewczych, na właśnie te konstrukcje – inwestycja jest bardzo opłacalna i zwraca się w kilka lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz