Artykuł sponsorowany

Zastosowanie i rodzaje wentylatorów

Zastosowanie i rodzaje wentylatorów

Wentylatory służą do chłodzenia pomieszczeń dzięki odpowiedniej regulacji natężenia i kierunku przepływu powietrza, co jest możliwe dzięki zastosowaniu w nich silnika elektrycznego. Przydają się w wielu sytuacjach zarówno w domach, jak i biurach, lokalach czy też miejscach użyteczności publicznej. Dowiedz się, jakie są rodzaje wentylatorów, jaki z nich najlepiej wybrać, a także na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Rodzaje wentylatorów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów wentylatorów. Wentylatory osiowe wyposażone są w wirnik z łopatkami gwarantujący ciągły przepływ powietrza. Cechują się dużą wydajnością przy jednoczesnym małym przyroście ciśnienia. Stosuje się je zazwyczaj w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacjach, maszynach przemysłowych.

Wentylatory osiowe dzielą się na wolnostrumieniowe oraz przeciwwybuchowe. Pierwsze z nich stosuje się przede wszystkim do prac w kopalniach niemetanowych np. w celu wietrzenia tuneli. Drugie wykorzystywane są w tych kopalniach, w których istnieje ryzyko wybuchu pyłu węglowego lub metanu.

Kolejnym rodzajem wentylatorów są wentylatory promieniowe, które uczestniczą w przemieszczaniu powietrza z otoczenia do pomieszczenia lub odwrotnie. Dlatego często wykorzystuje się je w przemyśle, znajdują też zastosowanie w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i technologicznych. Ich funkcje to zarówno wciąganie i ssanie powietrza, jak i jego tłoczenie czy wdmuchiwanie.

Zalety wentylatorów

Największą zaletą wentylatorów jest ich uniwersalność. Służyć mogą one bowiem nie tylko do ochładzania pomieszczeń, w których przebywamy w upalne dni, ale znajdą zastosowanie również w innych porach roku. Wentylatory przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba utrzymania stałej temperatury, wysuszenia powierzchni lub pozbycia się wilgoci, np. w trakcie prac remontowych.

Jak podkreślają specjaliści z Gdańskich Zakładów Remontowo-Montażowych, decydując się na zakup wentylatora, warto zwrócić uwagę na elementy typu konstrukcja, stabilność, gwarancja antykorozyjna oraz łatwość użytkowania. Należy się również zapoznać ze wszystkimi jego funkcjami, takimi jak choćby możliwość działania w trybie obrotowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz